Перлина Голосіївщини на місці пустиря, або як ми власними силами змінюємо Київ

| Інші новини
Перлина Голосіївщини на місці пустиря, або як ми власними силами змінюємо Київ
За останній рік громадська територія по вулиці Столєтова, що в Голосіївському районі Києва, набула нового вигляду, стала гордістю місцевих мешканців, місцем для прогулянок та проведення вільного часу.

Громадська організація «Розбудова» та її голова Віктор Журавльов за власні кошти звели сучасний дитячий ігровий майданчик, облаштували алею, висадили десятки дерев та сотні кущів, поклали газони з автоматичною системою поливу, а в центрі встановили флагшток із прапором України! Виконувати ці роботи було довірено справжнім професіоналам зі Студії ландшафтного дизайну «Starling». Її керівник Сергій ШПАК розповів про етапність робіт, як звичайний пустир між будинками набув нового вигляду і нині є взірцем для інших домовласників та житлових кварталів.

- Сергію, спершу розкажіть, що з себе представляла зазначена територія два-три роки тому, наскільки привабливо та функціонально вона виглядала?

- З самого початку, після будівництва ЖК «Столєтов», там був пустир, відносно вирівняна територія, на якій була посаджена невелика кількість березок. У 2016-2017 роках проводилися роботи по облаштуванню скверу за кошти одного із забудовників Голосіївського району, місцевість облаштували доріжками, вздовж яких висадили Липи, в деяких місцях влаштували газон та встановили освітлення і лавочки. На початку 2018 року будь-які роботи припинилися і територія досить швидко почала занепадати, заростати бур’яном та перетворюватися на сміттєзвалище. У 2019 році до мене звернувся голова ГО «Розбудова» Віктор Журавльов із пропозицією привести її в більш-менш привабливий вигляд. Але, як кажуть, апетит приходить під час їжі, в підсумку це вийшов не косметичний догляд за територією, а повноцінне її переоблаштування. Можете самі подивитися на відео, що було в 2018 році, і як ділянка виглядає нині.

- Якщо казати мовою цифр, яка кількість квадратних метрів була висаджена зеленими насадженнями?

- Всього було закуплено та завезено понад 1000 тон родючого ґрунту (більш як 50 автівок типу МАН), засіяно газоном 2000 м.кв. площі та укладено 400 м.кв. рулонного газону (на площі алеї), висаджено 40 крупномірних дорослих дерев (висота понад 5 м.) високої декоративної цінності  - Тюльпанові дерева, Дуби Червоні, Платани Кленолисті. Також висаджено 50 дерев меншого розміру (висота понад 4 м.) та 560 штук декоративних кущів різноманітних видів. Відновлено або створено понад 200 м.кв. бруківки, побудовано понад 100 м.п. бетонних підпірних стінок. Влаштовано систему автоматичного поливу на площі понад 2400 м.кв. Загалом, нині проводиться догляд на площі понад 1 гектар паркової зони.

Червоною лінією обведена територія, облаштуванням якої займалася ГО «Розбудова»

- На алеї завжди багато людей, мами з колясками, діти, пенсіонери… Раніше алея теж була, але вигляд мала не такий привабливий – звичайна широка дорога. Хто робив проект облаштування території, чи залучалися дизайнери?

- Раніше на місці алеї була звичайна дорога вимощена бруківкою,  схожа на злітно-посадкову смугу. Довжина понад 100 метрів, ширина близько 10. Влітку вона так нагрівалася, що пройтися нею було неможливо, наявні дерева майже не давали тіні, бо кілька років за Липами проводився лише мінімальний догляд, тому вони майже всі були сильно пошкодженими. Що ми зробили: розібрали бруківку посередині дороги, зняли шар щебеню та гранітного відсіву на глибину понад 0,5 м, підготували посадкові ями для дерев об’ємом в 4 м.куб. і  на звільнене місце завезли понад 30 машин ґрунту та висадили у два ряди дерева та кущі. Бруківку, яка залишилася після демонтажних робіт, Віктор Журавльов безкоштовно віддав попередньому забудовнику. Щодо дизайну, враховуючи можливості, а всі роботи проводилися виключно за кошти ГО «Розбудова», фахівці нашої компанії робили власними силами, враховуючи багаторічний досвід у даній сфері. Вважаю, у підсумку майже 100-метрова алея шириною 5,6 метрів та вся навколишня територія площею близько одного гектара, вийшла дуже красивою та органічно вписалася в житлову забудову. На алеї висаджено 28 реліктових  довговічних дерев. Це 14 Тюльпанових дерев та 14 Дубів Червоних. Дуби були привезені з Запорізької області, їх висота нині сягає семи метрів.

- Рік тому ГО «Розбудова» встановила сучасний дитячий майданчик, згодом облаштувала територію. Як виникла ідея встановити флагшток з прапором України?

- Бачив попередні проекти, були варіанти звести наприкінці алеї статую чи інший декоративний елемент. Віктор Журавльов порадився з місцевими мешканцями, так і виникла ідея з Державним прапором. Заввишки 15-метровий флагшток встановлено посеред трав’яної галявини, а біля нього альпійська гірка.

- Тепер у мешканців ЖК «Столєтов» та сусідніх будинків є всі умови для проведення дозвілля – чудова алея з парковою зоною та сучасний дитячий майданчик зі спортивними приладдями…

- Дитячий майданчик був запланований в проекті, але його будівництво завершилося на стадії підготовки площадки та частково побудованою підпірною стінкою. Віктор Журавльов системно підійшов до будівництва, спершу було укріплено територію, добудовано підпірні стінки. Згодом зведено спортивний та дитячий майданчик загальною площею 610 м.кв., причому все покриття із гумових плит, що особливо важливо для дітей. Навколо майданчику ми висадили дерева, кущі, траву, висадили ялинки та клени, що особливо доречно взимку, у передноворічний час. Такого рівня дитячих майданчиків у Києві я бачив небагато – у Ботанічному саду, біля Володимирської гірки, у великих комунальних парках, скверах та біля елітних новобудов та торгово-розважальних комплексів. Мешканцям Голосіївського району і особливо найближчих будинків по вулиці Столєтова просто пощастило, що відтепер мають таку родзинку.

- Взагалі десь бачили, щоб за приватні кошти одного мешканця чи групи мешканців відбулась комплексна реконструкція території розмірами з гектар, включаючи будівництво дитячого майданчика?

- Мені знається, це є прецедентом в межах України, нічого подібного не чув і не бачив. Переважно облаштуванням території житлових комплексів за небюджетні кошти займаються під час виборчих кампаній, окремі партії чи депутати. Але це точкові роботи, можуть встановити невеличкий дитячий майданчик чи окрему гірку з гойдалками. Або посадити дерева з кущами. ГО «Розбудова» провела комплексну роботу, результати якої, сподіваюся, довгі роки слугуватимуть людям. Окрім власне парку, в цьому році силами «Київзеленбуду» за кошти виділені Київрадою на запит жителів ЖК «Столетов» було облаштовано вхідну групу. Це дало можливість відкрити парк для відвідування ще більшій кількості жителів району, бо до цього часу вхід на територію був можливим лише із боку ЖК, а зараз відкрився вхід з боку Стратегічного шосе. Також вони прибрали досить велике сміттєзвалище між парком та дитячим садочком.

- Під час виконання робіт бачили реакцію місцевих мешканців, чи відчували з їх боку підтримку?

- Звичайно, всі казали «молодці», «дякую».  Єдиний момент, від самого початку робіт цей парк приписували собі люди чи структури, які до нього жодного відношення не мали. Використовували у власних інтересах, хоча жодної копійки не вклали.

- Нині на вулиці Столєтова – немов у ботанічному саду. Реліктові дерева, кущі, зелена трава, немов футбольне поле НСК «Олімпійський», бруківка, освітлення… Хто в майбутньому підтримуватиме територію в належному стані, аби вона виглядала сам саме охайно та привабливо?

- Дійсно, за будь-яким об’єктом потрібен постійний догляд. На площі понад 2040 кв.метрів встановлено систему автоматичного поливу. Скажімо, влітку за спекотної погоди цю ділянку потрібно поливати до шести разів на тиждень, кожного разу витрачаючи на це до 10 кубічних метрів води. Наразі Віктор Журавльов та ГО «Розбудова» беруть на себе всі витрати за утримання парку в належному стані, наприклад, найближчим часом плануємо обрізати дерева, для цього окрім фахового персоналу потрібно залучити спецтехніку. Крім обрізки та поливу 10 місяців в році на території необхідно проводити великий об’єм і інших робіт для збереження парку.

Варто відзначити, що роботи на території ще не завершені. Необхідно провести досить велику роботу,  наприклад, освітлення парку. Наявні ліхтарі неможливо підключити до житлових будинків через те, що будинкові мережі не розраховані на це, а до вуличного освітлення ніхто підключати не хоче. Також стоїть питання водопостачання системи поливу – споживання води досить велике і мережа будинків працює на максимум. Було б краще виділити окреме підключення до водогону. І основна проблема - парк побудований на схилі, висота якого в деяких місцях сягає 20 метрів. Схил потребує капітального укріплення, що зробити силами окремих меценатів досить важко і без фінансування держави не обійтися.

З усім тим, наразі маємо сучасну громадську територію для проведення дозвілля, вона органічно вписалася і є чудовим буфером між житловим комплексом та парковою зоною. Найголовніше, що подобається людям, є можливість проводити дозвілля на красивій алеї, із дітьми погратися на дитячому майданчику, підтримувати фізичну форму на спортивних тренажерах. Все це громадська організація «Розбудова» подарувала мешканцям Голосіївського району та всього Києва, власним прикладом показавши, що не очікуючи допомоги від держави можна навести лад біля своєї оселі.

 

 

 

ГО Розбудова