Звалищна окупація України

| Екологія
Звалищна окупація України

На сьогоднішній день Україна швидко втрачає свої землі, свої території. Ці території окуповують звалища. За словами міністра екології Романа Абрамовського, в Україні 94% відходів звозиться на 39 тис. сміттєзвалищ, з яких 33 тис. є незаконними.

Якщо підрахувати площу, яку займають легальні та нелегальні звалища, а також площу навколо їх, де фактично неможливе ні життя, ні господарська діяльність внаслідок забруднення ґрунту, ґрунтових вод та повітря, то може статися, що країна вже втратила великі площі землі. Звалища разом з призвалищними забрудненими територіями за площею складають ще один Крим.

І ця зона «сміттєвої окупації» швидко збільшується.

Поблизу звалищ люди живуть як на лінії фронту, страждаючи від отруєного повітря, постійної димової завіси смороду, пожеж, а також від непридатних для використання ґрунтових вод. З обігу вилучаються – бо різко стають непридатними для сільськогосподарської діяльності, будівництва, відпочинку і повноцінного життя людей – величезні масиви земель.

Так що звільнення території України необхідне і від «сміттєвої окупації» також. І починати треба з ліквідації нелегальних звалищ. Домогтися, щоб існуючі полігони твердих побутових відходів не буди переповненні і не забруднювали довкілля. На думку міністра екології Романа Абрамовського, вирішити проблему незаконних звалищ можливо шляхом залучення інвесторів для переробки сміття в країні.

Для цього доцільно скористатися європейським досвідом, де ця проблема поступово й успішно вирішується. В Україні формується законодавча база для того, щоб сміття перероблялося.

«Сподіваємося, що певні результати отримаємо через деякий час після введення європейських директив у вигляді нашого законопроекту 2207-1 Д, який був проголосований у першому читанні», – наголосив міністр. Він висловив надію, що восени законопроект буде остаточно прийнятий Верховною Радою. За словами Абрамовського, закон дозволить створити конкуренцію у сфері переробки відходів, зменшити їх обсяги на полігонах.

Переробка сміття може бути вигідним бізнесом, адже звалища є по суті складами вторинної сировини. Багато може зробити впровадження утилізації, роздільного збору та переробки сміття на місцевому рівні. Якщо, звичайно, місцеві органи влади відповідально поставляться до ліквідації нелегальних звалищ та вирішення проблем існуючих полігонів твердих побутових відходів. Адміністративно-територіальна реформа повинна цьому сприяти. Якщо раніше селищні та міські ради скаржилися на нестачу коштів для ліквідації нелегальних звалищ та утилізації сміття, то зараз, коли створені об’єднанні територіальні громади, в них є значно більше фінансових можливостей для вирішення цієї проблеми. А укрупнення районів дає змогу легше знайти кошти й інвесторів на міжрайонному рівні.

Визволення земель України від звалищної окупації – одне з найактуальніших. І це важливий виклик для об’єднаних територіальних громад, нових районів і місцевої влади.

Тетяна ПАВЛЕНКО