Забрудненість повітря у Києві – зашкалює

| Екологія
Забрудненість повітря у Києві – зашкалює
У світовому рейтингу забрудненості атмосферного повітря (https://www.iqair.com/) українська столиця Київ регулярно займає верхні місця найзабрудненіших міст планети.

Іноді Київ входить в першу десятку рейтингу міст із найбруднішою атмосферою. Поступається лише таким дуже населеним містам як Нью-Делі та Дакка, де проживає приблизно 20 млн. мешканців у кожному, або Лахору і Калькутті з 11 та 14 млн. жителів відповідно. Населення ж Києва не перевищує навіть 3 млн. жителів.

Найбільш забруднені міста (той же Нью-Делі) одночасно також ставлять і рекорди щодо захворюваності на covid-19: ще недавно тут щодня фіксувалося до 10 тис. інфікованих, зараз їх кількість знизилася до 3-4 випадків на день. Чого не можна сказати про вкрай забруднений Київ, де кількість нових випадків covid-19 перевищує 1,5 тис. щодня.

Вчені продовжують досліджувати, як захворюваність на сovid-19 пов’язана із забрудненням навколишнього середовища. Але вочевидь такий взаємозв’язок є. Загальне погіршення екологічного стану Києва негативно впливає на здоров’я його громадян.

Забруднення повітря в столиці України пов’язане перш за все із великою кількістю транспорту на вулицях Києва, а також із отруйними викидами в атмосферу від діяльності промислових підприємств. При цьому зниження рівня захворюваності може бути досягнуте лише із впровадженням жорстких карантинних обмежень – повного локдауну. В Україні він планується з 8 до 24 січня 2021 року. І як це вже було весною 2020 року, чим менше транспорту на вулицях та чистіше повітря – тим рівень захворюваності стає нижчим.

Другим важливим чинником чистого на здорового повітря у місті Києві є існування парків, лісопарків, скверів, яких у столиці вкрай недостатньо, особливо у районах нової забудови. Крім того, наявність просторих місць для відпочинку та занять спортом сприяє збільшенню імунітету молоді та населення, що є додатковим вагомим фактором гальмування швидкого поширення інфекційних захворювань.

Таким чином, щоб запобігти небезпечним інфекційним захворюванням, на кшталт сovid-19, Київ повинен перш за все стати містом чистого навколишнього середовища і здорового способу життя. І це неодмінно почне відображатися на показниках здоров’я його населення. Сьогоднішня страшна епідемія сovid-19 показала, що нехтувати такими факторами як здоров’я населення і доступні умови для здорового способу життя у місті не можна. Covid-19, як відомо, перш за все вражає тих людей, в яких послаблені легені та загалом дихальна система. Це означає, що показники смертності від сovid-19 прямо залежать від того, в якому навколишньому середовищі живуть люди. Тому не раптово високі показники смертності саме серед тих, хто захворів, дихаючи повітрям з високим рівнем шкідливих атмосферних викидів і наявності через це високого рівня захворюваності органів дихальної системи. Covid через забруднене повітря просто таким чином «добиває» людину, здоров’я якої і так вже підірване через забруднення атмосфери.

Тому першочергове питання – це найпильніша увага чистоті повітря. Для цього потрібно мінімізувати кількість транспорту на вулицях міста і одночасно контролювати відповідність рівня викидів автомобілів існуючим нормам, які треба зробити більш жорсткими. На законодавчому рівні доцільно зробити так, щоб перевага віддавалась електромобілям і гібридам із незначним рівнем викидів. Також треба активніше розвивати громадський транспорт та сприяти тому, щоб люди могли пересуватися по місту на велосипедах.

 

 

Тетяна ПАВЛЕНКО