З доповіді ООН: закони про захист довкілля не працюють

| Екологія
З доповіді ООН: закони про захист довкілля не працюють
Доповідь ООН по навколишньому середовищу виявила значне зростання в глобальному масштабі числа законів, спрямованих на захист довкілля, і в той же час – невиконання їх вимог.

В світі спостерігається 38-кратне збільшення числа законів про охорону навколишнього середовища, прийнятих з 1972 року, при цьому нездатність повністю їх виконати і забезпечити дотримання цих законів є однією з найсерйозніших проблем для пом'якшення наслідків зміни клімату, скорочення забруднення і запобігання деградації природи.

Перша в світі глобальна оцінка екологічного законодавства показала, що слабке правозастосування є світовою тенденцією, яка підсилює екологічні загрози: цілі не досягаються.

У новій доповіді ООН йдеться, що хоча міжнародні ініціативи з 1972 року і допомогли багатьом країнам укласти понад 1100 природоохоронних угод і розробити багато відповідних рамкових законів, проте ні допомога, ні внутрішнє бюджетування не призвели до створення сильних природоохоронних агентств, здатних забезпечити ефективне дотримання законів і правил. Автори вказують на численні фактори, що спричинюють вкрай незадовільне дотримання екологічних правових норм, в тому числі й погану координацію між державними органами, слабкий інституційний потенціал, відсутність доступу до інформації, корупцію і стримування громадянської активності.

У доповіді приділяється значна увага одній особливо тривожній тенденції: дедалі агресивнішому опору природоохоронним законам, який найбільш помітний в переслідуваннях, погрозах, немотивованих арештах і вбивствах захисників навколишнього середовища. У період з 2002-2013 роки 908 осіб, включаючи лісників, урядових інспекторів і місцевих активістів, були вбиті в 35 країнах. Тільки в 2017 р. було вбито 197 захисників природи.

Автори доповіді відзначають, що ефективне залучення поінформованого громадянського суспільства призводить до кращого прийняття рішень урядом, більш відповідальних екологічних дій компаній і ефективнішому природоохоронному законодавству. Надання періодичних звітів про якість навколишнього середовища в країні, в тому числі про якість повітря і води, допомагає досягти цих цілей. На жаль, відповідно до Індексу екологічної демократії тільки 20 з 70 розглянутих країн, або 28 відсотків, оцінюються як «хороші» або «дуже хороші» при складанні регулярних, всеосяжних і поточних доповідей про стан навколишнього середовища. В Індії, Таїланді і Уганді дані про забруднення від промислових об'єктів можуть бути отримані тільки при особистому контакті.

За іронією долі, оскільки норми і можливості для залучення активістів зросли, деякі держави ввели нові обмеження на діяльність громадянського суспільства, які завдають шкоди здатності громадськості висловлюватися з приводу несправедливості по відношенню до навколишнього середовища. Значні обмеження громадянського суспільства найбільш очевидні в Китаї, Росії, Туреччини, В'єтнамі та Камбоджі.

ГО «Розбудова» продовжуватиме екологічні проекти з тим, щоб Україна в наступних доповідях стала взірцем у світі. Незважаючи на постійні шалені репресії з боку зацікавлених органів, ми продовжуємо шлях до збереження нашого довкілля заради майбутнього і наших дітей.

ГО