Європейська мрія: роздільний збір сміття

| Екологія
Європейська мрія: роздільний збір сміття

Показником того, наскільки країна є європейською, в багатьох випадках є ситуація зі сміттям і утилізацією відходів. У розвинених країнах Євросоюзу ця проблема повністю вирішена. Перш за все завдяки роздільному збиранню й переробці сміття.

Україна ж попри задекларовану європейську мету й попри те, що в країні вже діє закон, який забороняє поховання на сміттязвалищах непереробленого сміття, залишається пасти задніх. Ще 1 січня 2018 року Україна мала б перейти на роздільний збір відходів, коли набрали чинності зміни до закону «Про відходи». Сортування та новий підхід до управління відходами в цілому – серед зобов’язань в рамках Угоди про асоціацію з ЄС.

Але ще тільки починаються перші кроки з роздільного збору та переробки сміття. Пілотний проект у Києві масштабного роздільного збору сміття запустили лише на початку серпня цього року. В столиці вже встановлені контейнери, де сміття збирається роздільно. Але треба, по-перше, щоб ця практика була запроваджена в усіх населених пунктах країни. А це вже в сфері відповідальністі органів місцевого самоврядування. З березня цього року Кабінет міністрів остаточно передав на місця усі повноваження щодо управління побутовими відходами, включно з тарифною політикою. Проте в багатьох містах для створення й обслуговування сортувальної інфраструктури не вистачає коштів.

Також для впровадження роздільного збору сміття потрібна, по-друге, свідомість населення, а її теж обмаль. Люди продовжують шити із себе дикунів і навіть у роздільні контейнери викидають не сортоване сміття.

Частину праці «з сортування сміття» вимушено виконують соціально незахищені верстви населення – люди, які зубожіли настільки, що вимушені шукати в сміттєвих контейнерах ще придатні для використання речі. Такі «сортувальники» сміття працюють на полігоні, окремо збираючи скло, метали, пластик. Але це зовсім не європейській підхід, не кажучи вже про те, що таких примітивних «потужностей» для переробки сміття замало.

В Україні має бути впроваджений роздільний збір сміття на всій території, навіть в найменьших населених пунктах, повинні також будуватися сучасні потужності з його переробки. А для цього громадськість повинна наполягати на найскорішому впровадженні роздільного збору сміття. Громадські організації в містах України повинні разом з місцевою владою робити все для цього, вимагати від комунальних підприємств встановлювати контейнери, щоб сучасний збір і переробка сміття за європейськими зразками стали в Україні буденністю.

Тетяна СОКОЛОВСЬКА