Як Україні зменшити обсяги відходів?

| Екологія
Як Україні зменшити обсяги відходів?
Зі зміною влади нарешті в Україні почався рух в європейському напрямку щодо вирішення проблеми відходів. В Кабміні і Верховній Раді готується низка спеціальних законопроектів про відходи. Представництво ЄС готове допомогти українським законодавцям з доопрацюванням цих законопроектів.

В Україні ситуація щодо відходів майже на межі екологічної катастрофи. За даними експертів, по кількості відходів і сміття на душу населення Україна займає одне з перших місць в Європі й світі. За даними американської агенції 24/7 Wall Street, на кожного українця припадає 10,6 тонни сміття – як нового, так і накопиченого на полігонах і в сміттєзвалищах. Здебільшого це будівельні й промислові відходи. Україна займає зараз 9-е місце в переліку країн з найбільшим обсягом сміття на одного мешканця. Кожен українець генерує до 300 кг відходів щороку. Якщо врахувати, що з цього обсягу значну частину становлять одноразові поліетиленові пакети, яких середньостатистичний українець використовує близько 500 в рік, то зрозуміло, чому таким актуальним є прийняття Верховною Радою в першому читанні законопроекту 2051-1 про обмеження обігу пластикових пакетів на території України.

Новим законом передбачається заборона поширення пластикових пакетів в роздрібній торгівлі та ресторанному господарстві товщиною до 50 мкм з 1 січня 2022 року. За поширення таких пакетів передбачається штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн.) та у розмірі від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів (3400-8500 грн.) за повторне порушення цього закону.

Є надія, що з вступом в силу цього законопроекту кількість сміття, яке відправляється на звалища, зменшиться. Адже полігони твердих побутових відходів переповнені майже в усіх регіонах. Тому треба негайно вжити заходів для того, щоб виконати нові закони і зменшити утворення сміття з тих же поліетиленових виробів.

Друге важливе питання – треба починати переробляти вже накопичені на звалищах відходи. Для цього вже ведуться пошуки вирішення питання. Ще недавно пропонувалося побудувати в Україні в усіх регіонах мережу сміттєспалювальних заводів. Вважалося, що спалювати сміття замість того, щоб його вивозити на полігони, – це краще для екології. Але сьогодні щодо будівництва сміттєспалювальних заводів у багатьох екологів і спеціалістів є сумніви. Спалювання значної частини відходів також небажане (через викиди в атмосферу) і малоефективне через їхню низьку теплотворну здатність.

Перспективним може стати хіміко-біологічний метод переробки побутових відходів. Такі технології постійно вдосконалюються і це може стати одним з основних напрямків розв’язання проблеми відходів в Україні. Громадськість України повинна зробити все, щоб як на рівні законодавства, так і на місяцях більше приділялось уваги, по-перше, запобіганню утворення відходів, а по-друге, – сучасним методам збору та переробки сміття.

ГО «Розбудова» послідовно бореться за зменшення кількості сміття в українських містах і селах, а також зменшення кількості промислових відходів і якнайшвидше впровадження сучасних методів збору, переробки та утилізації сміття. Сподіваємось, що з прийняттям нових законів зусилля ГО «Розбудови» з перетворення України в чисту європейську державу будуть більш ефективними.

Тетяна ПАВЛЕНКО