Як наближені до Мінекології підприємства не знають страху перед законом

| Екологія
Як наближені до Мінекології підприємства не знають страху перед законом

У 2017 році корупційні оборудки в сфері екології стали особливо цинічними та безкарними.

Активісти ГО «Розбудова» розплутували чимало схем та махінацій навколо Міністерства екології та природних ресурсів України і наближених до нього вітчизняних можновладців. Ми так занурилися у систему, що деякі підприємства стали підозрювати нашу організацію у «подвійній грі»: нібито ГО «Розбудова» співпрацює з Мінекології для зачистки ринку утилізаторів. Проте ми вкотре наголошуємо, що завжди дуже ретельно та прискіпливо перевіряємо інформацію, що надходить до нас з різних джерел, перш ніж донести її до наших читачів. На сайті ГО «Розбудова» виключно результати власних розслідувань (за які ми зазвичай отримуємо погрози та залякування, проте будьте певні: на якість інформації це не впливає!).

У минулому році авторитетні ЗМІ, пов’язані з екологією та екологічною проблематикою, намагалися знайти докази зв’язку між ТОВ «УКРЕКОПРОМ» та ТОВ «УТІЛЬВТОРПРОМ» з Міністерством екології та природних ресурсів. Журналістські розслідування сходилися на особі Лук’янчука Сергія Івановича – директора Департаменту екологічної безпеки та дозвільно-ліцензійної діяльності України. Але ця інформація завжди була недостатньо аргументованою для ГО «Розбудова», тож ми до певного часу вичікували слушного моменту і не загострювали на цій особі увагу читачів. Нагадаємо, що для нас підприємства, які порушують природоохоронне законодавство, абсолютно знеособлені, ми не віддаємо переваги жодному порушнику, незалежно від статку чи посади їх керуючих.

ТОВ «Утільвторпром» (код ЄДРПОУ 39447017) останнім часом часто фігурувало у статтях інтернет-ресурсу «Спостерігач», у телепрограмах «Наші гроші» та «ЦРУ», де наводилися кричущі факти, за якими компетентні органи мали б притягнути його до відповідальності, або щонайменше провести ряд перевірок. Проте правоохоронні органи всіх рівнів цю інформацію вперто ігнорують…

ГО «Розбудова» впевнено заявляє: за фактами, котрі ми вказуємо нижче, всі винні мають бути притягнуті до відповідальності. Ці факти є настільки очевидними, що навіть не потребують вже якоїсь спеціальної і витратної перевірки.

8 червня 2017 року в системі «ПРОЗОРО» були розпочаті відкриті торги UA-2017-06-08-000542-c9ea09fa541be4a8d9eff3b15bd94bfbb щодо ремонту систем одоризації газу на ГРС УМГ «ХАРКІВТРАНСГАЗ» (Будівництво заводів/установок, гірничодобувних і переробних об’єктів та об’єктів нафтогазової інфраструктури); замовник: Філія УМГ «Харківтрансгаз» – ПАТ «УКРТРАНСГАЗ». Однією з вимог торгів було – забезпечити монтаж надземної (звичайно, зустрічаються і підземні) ємкості зберігання одоранту з неіржавіючої сталі, очистку старої підземної ємкості зберігання одоранту від залишків одоранту та продуктів зберігання з наступним її демонтажем та утилізацією. На всі роботи ПАТ «Укртрансгаз» виділялося 39 498578,00 грн. Підприємства, котрі займаються ремонтом систем одоризації, зобов’язували укладати договори із субпідрядниками, які повинні провести безпечне збирання, перевезення та утилізацію залишків одоранту – тобто з тими підприємствами, котрі мають ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України. Окрім ліцензії спеціалізовані підприємства повинні надати ряд документів, що доводять безпеку їхніх технологій. Але є й ті, хто вирішив піти поза законом, адже сума доходу в разі перемоги на торгах затьмарює всі витрати. Тож підприємство ТОВ «ЄВРАЗ ГРУП» (код ЄДРПОУ 38449804) з кошторисом на35 516139,60 грн. виходить до кваліфікації переможців, в субпідрядну організацію по здійсненню перевезення та утилізації залучає вищезгадане ТОВ «Утільвторпром». Але тут виникає проблема: «Утільвторпром» не має висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на технологічний регламент виконання робіт зі знешкодження залишків етилмеркаптану… Проте такий недолік миттєво виправляється. І до тендерної документації додається нашвидкоруч сфабрикований висновок,

котрий нібито отриманий ТОВ «Утільвторпром» та засвідчений печаткою ТОВ «Євраз Груп». ГО «Розбудова» надіслала офіційне звернення до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів з проханням надати копії виданих підприємству ТОВ «Утільвторпром», що зареєстроване за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога 140а, висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи, де це ТОВ «Утільвторпром» виступило і як заявник, і як виробник висновків .Також у своєму листі ГО «Розбудова» просила повідомити, кому особисто був виданий висновок № 602-123-20-1/17568 від 30.05.2017 року.

У відповіді від 27.10.2017 р. № 602-123-12/304 зазначено, що за інформацією з Реєстру висновків державної санітарно-епідеміологічної експертизи, виданих Держспоживслужбою, «Утільвторпром» відсутній, що й не дивно. Та ще цікавіше, що висновок, який наведений вище, видано на об’єкт експертизи «Елементи водостічної системи, що виготовляються способом екструзії і лиття під тиском з непластифікованого полівінілхлориду» на ТОВ «Базис 2011».

 

Єдине, в чому дійсно пощастило українцям, так це те, що підприємство «Євраз Груп» не було визнано переможцем. Однак волонтерам ГО «Розбудова» так і не вдалося поки що з’ясувати, хто був ініціатором сфальсифікованого сертифікату. Але ми впевнені, що правоохоронні органи зясують це швидше, адже це далеко не єдині торги, де фігурує ця фальшивка.

Окрім вищевказаного тендеру, ПАТ «Укртрансгаз» проводить також відкриті торги на перевезення з подальшою утилізацією використаної тари з-під одоранту/етилмеркаптану, і якщо відслідкувати такі торги, наприклад, Філії УМГ «Черкаситрансгаз» (UA-2017-08-30-000160-b31abda83bff64b14912f85c2aa28adc2), то знову ж таки у переліку субпідрядних організацій – вже відоме нам підприємство-фальсифікатор ТОВ «Утільвторпром».

Невже потужний адмінресурс Мінекології і цього разу заплющить очі на підприємство, котре відкрито порушує Кримінальний кодекс України, і залишиться при цьому безкарним?  ГО «Розбудова» направляє заяви щодо порушення Кримінального кодексу України з вимогою покарати винних. Разом з волонтерами, відстежуючи курсуючу тару з-під одоранту, вирушає до Одеської області з метою детального моніторингу так званих «одеських підприємств». Про результати власного розслідування будемо повідомляти. А ЗМІ закликаємо на масовий розголос інформації.

Прес-служба ГО «Розбудова»