Як Мінекології відроджує рейдерські схеми 90-х

| Екологія
Як Мінекології відроджує рейдерські схеми 90-х
У 2013 році в місті Кременчук на Дедіївській горі спалахнуло звалище твердих побутових відходів (полігон ТПВ), згоріло 1000 м2 побутових відходів.

Найгірше, що в результаті пожежі спалахнула і частина звалища, відведена для промислових (небезпечних) відходів, що було зареєстроване на ТОВ «Грін-Арт» (директор – Височин Ігор Олександрович) . Зазначимо, що загоряння на Дедіївській горі трапляються досить часто. Місцеві мешканці, яким вдалося вижити через п’ять років після катастрофи, і досі згадують, як тоді горіли щонайменше 1600 м2 небезпечних відходів, що можна порівняти тільки хіба що з Чорнобильською катастрофою, тим більше що ці відходи везуть сюди з усієї України. Під тиском громади Мінприроди перевірило тоді підприємство «Грін-Арт», яке займалося захороненням небезпечних відходів, і в результаті воно було закрите. Мешканці нарешті змогли вільно зітхнути, проте ненадовго.

15.07.2016 року на сайті Кременчуцької міської ради була опублікована заява про наміри ТОВ «Еко-Форс» (код ЄДРПОУ 40345922) на проводження діяльності в складському приміщенні за адресою: 39600, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Салганна, 1 для збору і тимчасового зберігання промислових відходів I-IV класів небезпеки.

 Плануюча діяльність ТОВ «Еко-Форс» (код ЄДРПОУ 40345922) – провадження господарчої діяльності у сфері поводження з відходами, а саме: здійснення операцій зі збору, видалення, перевезення, зберігання, захоронення та знешкодження відходів виробництва I-IV класів небезпеки, а саме складське приміщення було віднесене до об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Наміри начебто непогані, але виникає питання: де захоронюватимуться та знешкоджуватимуться відходи I-IV класів небезпеки? І чи можуть взагалі захоронюватися відходи І класу небезпеки?

Судячи із заяви про наміри, це мало би відбуватися на тому ж об’єкті – по вул. Салганній, 1 у м. Кременчуці. Але ж ні! В тій же заяві про наміри чітко описані технічні й технологічні дані:складське приміщення загальною площею 300 м2 є по суті нежитловим приміщенням закритого типу з твердим покриттям, придатне для тимчасового зберігання промислових відходів, і не більше. Максимальна ж кількість операцій, що планували здійснювати на цій території, – лише збір та тимчасове зберігання.

Отже, підсумовуємо: заява про наміри ТОВ «Еко-Форс» – фальсифікована, в ній чітко відстежується підміна понять. В заяві вказана характеристика діяльності, котру неможливо виконувати за вказаною адресою, про що заявник і інформує у відомостях «Технічні і технологічні даніможливі впливи планової діяльності (при будівництві та експлуатації) на навколишнє середовище».

Через рік після публікації наведеної заяви ТОВ «Еко-Форс» (код ЄДРПОУ 40345922) отримує таки ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів України, тільки от ліцензія, окрім адреси: м. Кременчук, вул. Салганна, 1, включає в себе ще одну адресу, а самеправобережна частина м. Кременчука, Дедіївська гора, район міського звалища ТПВ. А громада зрозуміла про поновлення захоронення небезпечних відходів на Дедіївськаій горі (район міського звалища ТПВ) вже тільки після того, як ТОВ «Еко-Форс» отримав ліцензію Мінекології! Але чому Міністерство екології видало ліцензію на підставі такої зфальсифікованої заяви про наміри?

А все просто. 29.06.2016 року на сайті Кременчуцької міської ради була опублікована ще одна заява про наміри – від ФОП «Височин Ігор Олександрович» (екс-директор ліквідованого ТОВ «Грін-Арт») на планову діяльність– здача в оренду спецмайданчика підприємству, яке впроваджує господарчу діяльність у сфері поводження з відходами, в тому числі і з небезпечними.

При цьому підприємство ТОВ «Еко-Форс» у плановій діяльності не зазначає ФОП «Височина Ігор Олександрович» як орендодавця, а відтак не значаться і заявлені ТОВ «Еко-Форс» відходи I-IV класів небезпеки, тільки помірно небезпечні – ІІІ-IV класу. Ті ж діючі особи, той самий сценарій…

Міністерство екології та природних ресурсів України складає враження відповідального органу, але це тільки на перший погляд. Адже документи, подані шахраями на отримання ліцензії (підроблені), у відомстві не перевіряються, як не відслідковується і матеріально-технічна база. Або недоліки та фальсифікації заявників у міністерстві просто замовчуються – за грошові винагороди, звичайно, навіть не приховуючи цього.

У підсумку напрошується думка, що Мінприроди здебільшого видає ліцензії для того, щоб потім їх грандіозно анулювати, або це ще одна так звана рейдерська «карусель»: спочатку підприємець платить за отримання ліцензії, а потім – за її збереження, і так далі.

Звісно, є й ті, хто не платить і тим самим «порушує» хабарницькі схеми міністра та його команди.

Саме така ситуація, на думку ГО «Розбудова», сталася в Харківській області. Вражає не процес, а спосіб. Наказом № 268 від 19.07.2017 р. міністр екології Остап Семерак анулював ліцензію ТОВ «Єдині екологічні системи» (код ЄДРПОУ 36809856), що зареєстроване за адресою: Харківська обл., м. Лозова, вул. Жовтнева, буд. 2, але фактичну діяльність здійснює за адресами: Харківська обл., Лозівський р-н, смт. Смирнівка, полігон ТПВ, та м. Харків, вул. Біологічна, 27 (також полігон ТПВ).

Анульована ліцензія, згідно акту № 24/17-1 від 14.07.2017 р., через відмову ТОВ «Єдині екологічні системи» у проведенні позапланової перевірки з додержання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з небезпечними відходами. І всі процедури анулювання начебто дотримані. Крім факту, що перевірка таки відбулась, комісія у складі Жукаускаса Сергія Вікторовича та Шкамардіної Альони Олександрівни здійснили комплексну перевірку в смт. Смирнівка, полігон ТПВ, та на полігоні по вул. Біологічна, 27 у м. Харкові. Але в Мінприроди був складений акт, де сказано, що ТОВ «Єдині екологічні системи» «відмовили інспекторам у перевірці, не допустили на свої потужності». В акті чітко вказується: Жукаускас С.В. та Шкамардіна А.О. були допущенні до проведення перевірки та провели її у відповідності до закону. Але всупереч здоровому глузду комісією на всю країну голослівно заявлено про відмову ліцензіата у проведенні позапланової перевірки. Крім цього, міністр Остап Семерак опублікував некоректну інформацію, де завідомо вказує на факти, які не відповідають дійсності (в його публікації на фотографіях зображені об’єкти, яких не існує за вказаними адресами).

В цій статті ми чітко вказуємо на «принципові позиції» Мінприроди, коли одним незаконно видають ліцензію,а іншим – незаконно її анулюють. ГО «Розбудова» переконана, що це питання належить до юрисдикції Національного антикорупційного бюро України, Генеральної прокуратури та Служби безпеки. Адже свавілля чиновників Мінприроди останнім часом нагадує рекетирські схеми 90-х. Всі зібрані матеріали будуть спрямовані до вищевказаних органів.

Прес-служба ГО «Розбудова»