Вторинний пластик може бути небезпечним

| Екологія
Вторинний пластик може бути небезпечним

Турбота про навколишнє середовище вимагає дієвого вирішення проблеми переробки пластику. В багатьох країнах світу активно впроваджується вторинне використання пластику.

Для цього пластик збирають та перадають на переробку. Вторинний поліетилен отримують в першу чергу завдяки переробці викинутих як сміття пластикових пляшок, ящиків, труб й інших подібних відходів, а отримують перероблену гранулу, з якої повторно виробляють різні пластикові речі.

Але виникає проблема: пластик, який використовується вдруге або багаторазово, має шкідливі домішки. Це пов’язано з тим, що при виробництві пластмаси до неї додають багато різних хімічних сполук, які є шкідливими.

За оцінками гігієністів, пластик у чистому вигляді є неміцним, тендітним матеріалом, який тріскається на світлі та на морозі й деформується від спеки. Для міцності до нього додають речовини-стабілізатори, завдяки чому пластмаса стає міцнішою, але разом з тим і більш токсичною. Тому, наприклад, пластиковий посуд є шкідливим. Самі по собі полімери інертні, нетоксичні й не «мігрують» до харчових продуктів, але проміжні речовини, технологічні добавки, розчинники, а також продукти хімічного розпаду здатні проникати в їжу і впливати на здоров'я людини: за певних умов пластик виділяє токсичні сполуки, які, потрапляючи в організм людини, негативно впливають на його самопочуття.

Ці сполуки після вторинної переробки не зникають, а, навпаки, накопичуються і можуть реально завдавати шкоди здоров’ю людей. А забруднення навколишнього середовища вторинним пластиком є ще більш небезпечним, ніж первинним.

Тому моніторинг того, з якої сировини виготовлено пластик, який буде використовуватись для харчових продуктів, дуже важливий. Проблема контролю виробництва вторинного пластику, а також зниження рівня шкідливих речовин у вторинній сировині надзвичайно актуальна.

Для цього ГО «Розбудова» разом з IPEN та Міжнародною лабораторією розпочали в Україні перевірку рівня забруднення переробленого поліетилену.

Але особливого контролю вимагають також і ті продукти, що виробляються з гранул вторинного поліетилену. В ході перевірок ГО «Розбудова»  звертає особливу увагу на те, щоб забруднений або із вмістом шкідливих речовин вторинний пластик, відносно якого є сумніви щодо його безпеки, не використовувався для виробництва дитячих іграшок і речей, які контактують з продуктами харчування. Але складно контролювати те, щоб при виробництві тари й упаковки для харчових продуктів використовувалися лише «безпечні» гранули поліетилену.

Це дуже складний виклик. Адже розрізнити, наприклад, одноразовий посуд, зроблений з первинного чи вторинного пластику, досить важко. Єдиний спосіб унеможливити потрапляння виробів із забрудненої переробленої гранули на стіл та в побут – це створити дієвий контроль, перш за все над виробництвом таких гранул, та чітко контролювати рівень їх забрудненості після переробки. Ні для кого не таємниця, що в Україні сертифікати якості про безпечність та відповідність виробленої продукції заявленим вимогам видаються досить справно і направо, і наліво. Але чи дійсно якість гранули після вторинної переробки пластику підтверджена Державними стандартами – велике питання. Тому водночас із збільшенням обсягів переробки пластику та роздільним збором сміття потрібно впроваджувати і заходи для моніторингу безпеки як вторинних пластикових виробів, так і сировини для їх виготовлення. В цьому і є суть контролю IPEN та Міжнародної лабораторії.

Перероблена гранула прямо з цехів виробництва відправляється до Чехії, де й будуть проводитися аналізи. Сподіваємось, що в обраній random-методом українській гранулі не буде знайдено жодних шкідливих сполук, і ми з вами й надалі користуватимемося у побуті лише безпечними виробами з пластику. А про результати аналізів буде повідомлено на сайті «Розбудови» та на офіційних сторінках у соціальних мережах. Україна може стати взірцем цивілізованого ставлення до проблеми використання вторинної сировини для всієї східної Європи.

ГО "Розбудова"