Утилізація небезпечних відходів: демпінги на тендерах знищують довкілля

| Екологія
Утилізація небезпечних відходів: демпінги на тендерах знищують довкілля
Почастішали випадки неналежного поводження з небезпечними відходами: їх тепер скидають просто неба. Якщо раніше такі випадки були поодинокими (раз на місяць), то зараз реєструються мало не щодня.

Так зване «реформування» системи поводження з небезпечними відходами фактично знищило контроль у цій галузі. Як результат – безпрецедентна безвідповідальність підприємців. В яких тепер одна мета: за будь-яку ціну перемогти у державних закупівлях для отримання якнайбільшої кількості відходів. Не розробка новітніх технологій поводження з небезпечними відходами, не зменшення таких відходів – а лише перемога у державних тендерах. Бо це гроші. Прибутки. І тільки коли така перемога досягається, постає питання: що ж робити з цими відходами? Виручають лісосмуги. А також яри та озера, куди такі відходи тепер зазвичай і скидають.

Демпінг, максимальне зменшення ціни від ринкової і навіть нижче собівартості є головним інструментом досягнення перемоги у закупівлях. Відстежуючи такі закупівлі, вже заздалегідь можна виявити, які саме небезпечні відходи будуть утилізовані або хоча б знешкоджені, а які навіть не доїдуть до виробничих дільниць, а потраплять до лісосмуги чи ставка.

І такі небезпечні знахідки скрізь. Нещодавно на Житомирщині були виявлені непридатні ємкості з-під використаних агрохімікатів, а от у селі Стінка на Сумщині виявлено ртутовмістні лампи, кинуті там просто неба. Потрапляючи до грунту, такі відходи несуть загрозу всьому живому. Фактично такі дії утилізаторів можна кваліфікувати як злочин проти людства. В Україні ж це призведе лише до виплати мінімального штрафу.

Громадська організація «Розбудова» вважає, що боротися з такого роду екологічними злочинами допоможе пункт в новому законі «Про відходи», а саме введення обмежень на кількість відходів, що можуть оброблятися. Саме ця норма надасть можливість контролювати спроможності утилізовувати ту кількість відходів, яка заявлена. Це також дасть змогу податковим інспекціям відстежувати кількість доходів та витрат підприємств-утилізаторів. Така законодавча норма дасть можливість контролювати будь-яке переміщення небезпечних відходів і відстежувати підприємців, які демпінгують на тендерах, без втручання громадськості. Експерти ГО «Розбудова» переконані: якщо не буде демпінгу, то кількість небезпечних відходів, кинутих просто неба, зменшиться щонайменше вдвічі.

Пропонуємо підтримати вищезазначені нововведення та приєднатися до ГО «Розбудова» в намірі викорінити демпінг з ринку небезпечних відходів в Україні. Якщо вам відомі такі випадки в сфері поводження з небезпечними відходами, просимо повідомляти про них на нашу адресу. Громадська організація «Розбудова» гарантує анонімність та правовий захист у разі необхідності. Захистимо довкілля країни разом.

ГО "Розбудова"