Україні потрібні власні потужності з утилізації батарейок

| Екологія
Україні потрібні власні потужності з утилізації батарейок
Другий рік поспіль в Україні фактично відсутні промислові потужності з утилізації батарейок.

Ще у 2018 році працювала лінія на ДП «Аргентум». Але корумповані кола, зацікавлені в тому, щоб запустити схеми з імпорту батарейок на переробку за кордон і виведення на це чималих бюджетних коштів, зробили все, щоб цю лінію зупинити, а разом з тим запобігти появі нових потужностей в Україні. Була організована вкрай брудна пропаганда, яка дезінформувала українську громадськість стосовно того, що в Україні «немає сучасних технологій з утилізації батарейок», а до лінії на ДП «Аргентум» було приклеєно ярлик «експериментальної» та «кустарної».

Щороку в Україну завозять понад 3 тисячі тонн батарейок і обсяги збору відпрацьованих батарейок збільшуються. Завдяки навмисному гальмуванню розвитку власної переробки зібрані батарейки Україна вивозить на переробку за кордон, перш за все до Румунії. Туди, зокрема, відправляються елементи живлення, зібрані в рамках кампанії «Батарейки, здавайтесь!».

Втім румунські переробники – це не благодійна організація. За кожен кілограм перероблених батарейок їм треба платити валютою. А в умовах нестабільності курсу гривні це ще й додатковий фактор здорожчення всього ланцюжка зі збору та утилізації батарейок. Виникає небезпідставна підозра, що разом із відпрацьованими батарейками зацікавлені особи та їхні фірми вивозять закордон більш цінні речі, і разом з тим економлять на переробці вивезених батарейок за кордоном.

ГО «Батарейки, здавайтеся!» провадять проект під назвою «Коробочки». Суть цього проекту в тому, що підприємець, котрий реалізує батарейки в Україні, робить націнку для споживачів та встановлює безкоштовну «коробочку» у себе на точці оптово-роздрібної торгівлі для збору вже відпрацьованих батарейок. Громадяни, купуючи новий елемент живлення, сплачують ціну не лише за батарейку, а й за її утилізацію.

Проте зустрічаються і випадки злочинного поводження, коли зібрані таким чином батарейки викидають просто неба, як це було недавно недалеко від води на пляжі «Троєщина»: там місцеві жителі виявили гору викинутих використаних батарейок, які лежали на піску просто неба.

В рамках сьогоднішньої кризової ситуації у світовій економіці вартість переробки батарейок за кордоном буде тільки зростати. Тому Україні, щоб прикрити різні корупційні схеми з виведення чималих коштів, потрібні власні потужності з утилізації батарейок. Промислова база для цього є, також є технології, є хімічні підприємства, які можна переобладнати під переробку батарейок. І для цього не потрібні дуже великі інвестиції. Якщо навіть Румунія змогла запустити такі потужності і заробляє на переробці українських батарейок, чому цього не може зробити Україна? Лише тому, що деякі хитрозроблені підприємці налагодили брудні схемі, про які ГО «Розбудова» неодноразово повідомляла (зокрема і в матеріалі «Здавайтеся, батарейки, а разом і підприємства, що їх переробляють!!!»)?

Державні органи – і перш за все Мінприроди – повинні зробити все для того, щоб в Україні запрацювало сучасне виробництво з утилізації батарейок. Доцільно оголосити конкурс на підготовку проектів запровадження в Україні переробки й утилізації батарейок. Частково фінансування та інвестиції в такі потужності можливі й за кошти держбюджету.

Існування в Україні потужностей з переробки батарейок вкрай важливе для екологічної безпеки держави.

ПАВЛЕНКО ТЕТЯНА