Україні – чисті річки!

| Екологія
Україні – чисті річки!
Протягом останніх років українські водоймища стали місцем екологічної катастрофи. При цьому проблеми виникають навіть в заповідних місцевостях.

Влітку обміліли Шацькі озера на Волині, перш за все знамените озеро Світязь. Фахівці вважають, що це через зменшення кількості опадів. Але є серйозне побоювання, що обміління Світязю спричинилося через надмірне використання води для поливу сільськогосподарських угідь, зокрема поширених на півночі Волині ягідних плантацій.
Якщо вже на Волині – де, як відомо, випадає досить багато опадів, – висихають річки та озера, то що вже казати про посушливі регіони України, де використання водних ресурсів взагалі не контролюється. Це призводить до того, що у водоймищах – річках, водосховищах і ставках – банально зникає вода.
Малі річки степу і лісостепової зони давно вже перетворилися в ланцюжки ставків, значна частина яких знаходиться у приватній власності. З них неконтрольовано висмоктують воду і для господарських, і для аграрних потреб. Внаслідок чого річки банально пересихають. Міліють ще донедавна багатоводні озера та водосховища. Падає рівень ґрунтових вод. Це призводить до проблем з водопостачанням деяких населених пунктів, зокрема в селах у літній час зникає вода в криницях і всихають верхні водоносні горизонти.
Якщо терміново не вжити заходів для охорони водних ресурсів України, то це може призвести до чисельних екологічних катастроф. Сьогоднішні пожежі в Австралії якраз пов’язані с тим, що для значної її частини характерний великий дефіцит водних ресурсів. На весь австралійський континент є лише одна велика річка з постійним стоком, яка не пересихає в посушливу пору року, – Муррей. Навіть найбільший приток цієї річки – Дарлінг – спекотним австралійським літом пересихає. Тому в Австралії і сталася така катастрофа внаслідок спеки. Горять і ліси, і чагарники, а загасити їх нічим, тому що всі річки та водоймища банально пересохли і пожежним немає де брати воду.
Щоб такі катастрофи не повторилися в Україні, державі потрібен захист водних ресурсів. Треба вжити заходи для припинення неконтрольованого використання водоймищ, а також підземних вод суб’єктами господарювання. Треба негайно провести моніторинг стану малих річок, на берегах яких незаконно вирубують ліси та чагарники у водоохоронній зоні.
Водночас треба боротися проти забруднення річок та озер. Адже якість води в поверхневих водоймищах України в останні роки погіршилась. Якщо мати на увазі те, що більшість населенних пунктів і великих міст для побутового водопостачання використовують воду з поверхневих водоймищ, то це забруднення річок вкрай негативно впливає на здоров’я людей.

Тетяна СОКОЛОВА