Україна свідомо знищує своє населення

| Екологія
Україна свідомо знищує своє населення
Україна й досі у списку хімічних вбивць свого населення! І це у той час, коли весь цивілізований світ відмовляється від особливо небезпечних пестицидів та шукає їм безпечні альтернативи.

Світова спільнота все більше усвідомлює ризики від використання особливо небезпечних пестицидів (ОНП) для здоров'я людини і навколишнього середовища. Застосування ОНП може назавжди підірвати здоров'я людини і вплинути на майбутні покоління. Наслідки отруєння ОНП варіюються від, здавалося б, легких симптомів – до набагато більш серйозних порушень здоров'я, які можуть призвести до хронічної інвалідності або навіть смерті.

У Вірменії, Казахстані, Україні та Узбекистані за підтримки міжнародної мережі з ліквідації забруднювачів (IPEN) було проведено перше в своєму роді комплексне дослідження з питань виробництва та використання ОНП. Дослідження продемонструвало зростаючу тенденцію використання особливо небезпечних хімічних засобів захисту рослин у цих країнах.

Зокрема підкреслюється, що тривале використання особливо небезпечних пестицидів і агрохімікатів у сільському і лісовому господарстві, в тому числі з порушенням технології і правил їх застосування, призвело до часткового забруднення земель і суміжних середовищ шкідливими речовинами. Забезпечення екологічної безпеки ускладнюється відсутністю ефективного державного нагляду за безпечним поводженням з пестицидами і агрохімікатами при виробництві сільськогосподарської продукції. Істотне забруднення навколишнього середовища спостерігається в районах розміщення і складування застарілих і заборонених до застосування пестицидів.

IPEN вважає, що не всі дослідницькі центри, які займаються реєстрацією пестицидів, акредитовані відповідно до стандарту GLP. Це призводить до того, що результати їх лабораторних випробувань не визнаються реєструючими органами ЄС.

Наприклад, у Вірменії більше 60% пестицидів, дозволених законодавством, належать до ОНП. Третина дозволених у Вірменії ОНП належить до канцерогенів (або можливих канцерогенів) відповідно до класифікації ВООЗ і Міжнародного агентства з дослідження раку. Це викликає занепокоєння, особливо на тлі зростання у Вірменії ракових захворювань і пов'язаної з ними смертності. Основна частина імпортованих пестицидів надходить з Китаю та Індії, при цьому обсяги імпортованих особливо небезпечних пестицидів щорічно зростають.

У Казахстані з пестицидів, зареєстрованих і офіційно використовуваних, більшість містять один або кілька активних інгредієнтів із списку ОНП. Аналіз активних інгредієнтів пестицидів показав, що станом на березень 2019 року у Казахстані використовується 74 активних інгредієнти, що відносяться до ОНП. З них 25 активних інгредієнтів (20% від загальної кількості ОНП) заборонені в інших країнах, але використовуються у Казахстані. З 1021 торгових найменувань пестицидів, зареєстрованих у Казахстані, 386 (або 38% від загальної кількості зареєстрованих препаратів) містять одне або декілька активних речовин, які представляють собою особливо небезпечні пестициди, включені до списку PAN.

В Узбекистані дозволено використання 59 ОНП, 34 з яких заборонені в різних країнах, але продовжують використовуватися в Узбекистані.

В Україні станом на 31.12.2019 року 3966 препаративних форм пестицидів і агрохімікатів дозволені до застосування відповідно до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів. Серед них, як показав аналіз, налічується 1125 форм, що містять від одного до трьох активних інгредієнтів особливо небезпечних пестицидів. Це означає, що близько третини пестицидів і агрохімікатів, які застосовуються в Україні, є особливо небезпечними пестицидами. Загальна кількість активних інгредієнтів ОНП в препаративних формах пестицидів і агрохімікатів, дозволених до застосування в Україні, склала 83, 41 з яких вже заборонені в інших країнах, але продовжують використовуватися в Україні.

Отримані результати дослідження дозволили виробити рекомендації щодо скорочення і, в кінцевому підсумку, ліквідації ОНП в регіонах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (ВЕКЦА). Інформація про безпечну заміну ОНП, в тому числі про використання екосистемного підходу і традиційних знань, стимулюватиме у сільському господарстві ініціативи щодо відмови від використання пестицидів в цих країнах. Сторони Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, наприклад, заборонили ендосульфан, один з ОНП, замінивши його безпечними альтернативами і екосистемним підходом у боротьбі з сільськогосподарськими шкідниками. Іншим прикладом є ініціативи багатьох країн, спрямовані на припинення використання гліфосфата, який потенційно може впливати на здоров'я. Факти, отримані з цього процесу, аналізуватимуться і вивчатимуться регіональними координаційними центрами Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, і будуть доведені до відома національних урядів з метою сприяння переходу від ОНП на більш безпечні альтернативи.

Таблиця 1. Частка ОНП, які використовуються в країнах ВЕКЦА

Країни ВЕКЦА

Число ОНП, заборонених в інших країнах

Число ОНП, які заборонені в інших країнах, але використовуються в ВЕКЦА

Вірменія

95

48

Казахстан

74

25

Україна

83

41

Узбекистан

59

34

 

Що можемо зробити ми з вами на побутовому рівні, щоб хоча би мінімально захистити себе та своїх близьких від шкідливого впливу пестидів у продуктах харчування?

Перш за все, звертати увагу на країну-виробника та постачальника фруктів, овочів, сухофруктів, круп тощо та уникати вживати продукти із вищеперерахованих країн.

  • Вживайте сезонні продукти.
  • Фрукти та овочі обов’язково мийте у проточній воді та зрізайте шкірку.
  •  У свіжої зелені зрізайте жорсткі стеблі, а саму зелень деякий час вимочуйте у воді.
  • У коренеплодів (морква, буряк, редис) сміливо зрізайте позеленілу частину – основне місце накопичення пестицидів.
  • У капусти знімайте верхні листки та вирізайте жорстку серцевину.
  • Сухофрукти мийте та замочуйте у теплій воді перед вживанням, а горіхи бажано брати сирими.

У власному сільському господарстві (якщо у цьому дійсно є необхідність) підходьте до вибору пестицидів із усією відповідальністю та раціональністю, дотримуйтеся дозувань та концентрацій, правил і умов зберігання, строків придатності. Перевіряйте склад пестидів та інформацію про виробника. І будьте обачними.

ГО "Розбудова"