Свинець у фарбах – небезпека для дітей

| Екологія
Свинець у фарбах – небезпека для дітей
Лікарі б’ють на спалах: в багатьох країнах здоров’я дітей погіршується через отруєння небезпечними фарбниками, зокрема із вмістом важкого металу свинцю.

Свинець має здатність накопичуватися в організмі. Підвищення концентрації свинцю вкрай негативно впливає на розумовий розвиток, загальний фізичний та психічний стан. При високих рівнях концентрації свинець порушує функціонування мозку і центральної нервової системи, з цим часто пов’язані і проблеми з навчанням. Через отруєння свинцем діти можуть мати затримки психічного розвитку та поведінкові розлади. В організмі свинець потрапляє до мозку, печінки, нирок, накопичується у зубах та кістках. Особливо вразливі при цьому діти молодшого віку.

В Україні, на відміну від більшості європейських держав, які дбають про здоров’я своїх громадян, використання свинцю у виробництві та на ринку споживчих товарів не регламентоване. Тому у нас проблема контролю за безпекою матеріалів, які використовуються в будівництві, ремонті та побуті, при виробництві дитячих іграшок набуває великого значення. І це перш за все стосується свинцю. Більшість фарб мають підвищений вміст цього небезпечного металу.

ГО «Розбудова» разом з IPEN та Міжнародною лабораторією розпочали боротьбу зі шкідливими для здоров’я людей речовинами, особливо стосовно їх використання в побуті. В тому числі й тими, які містять свинець. В багатьох країнах за підтримки IPEN вдалося заборонити використання свинцю у фарбах. Наразі ГО «Розбудова» добивається такої ж законодавчої заборони і в Україні.

Дослідження підтверджує, що майже третина фарб в Україні мають вміст свинцю, що вкрай небезпечно.

Ще у 2016 році на вміст свинцю було досліджено зразки фарб, представлених на українському ринку. У Києві, Дніпрі та Харкові було відібрано 53 зразки фарб, підготовлено для аналізу та відправлено до акредитованої лабораторії у США для визначення загального вмісту свинцю (з розрахунку на суху вагу фарби) за визнаною ВООЗ методикою.

Результати засвідчили: 16 із 53 зразків фарб (або 30 відсотків досліджених) від різних вітчизняних виробників мали вміст свинцю на понад 90 частин на мільйон (ppm). Саме цей рівень у деяких країнах, зокрема і в США, вважається максимально допустимим для побутових фарб. А найбільший вміст цього металу, який був зафіксований в одному із зразків, сягав 30000 частин на мільйон (ppm).

Протягом останніх років ситуація не покращилась. Вкрай важливо, щоб Україна дотримувалась рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щодо вмісту свинцю в фарбах, проте цього не робиться.

Також перевірятимемо на вміст свинцю і фарби, які використовуються у побуті. Значну небезпеку мають фарби яскравих кольорів, які приваблюють дітей: червона, жовта, зелена, блакитна та інші. У білій фарбі в більшості випадків вміст свинцю менший, ніж у фарбах кольорових. Крім того, небезпечніші саме олійні фарби, тоді як акрилові зазвичай відповідають нормам ВООЗ щодо вмісту свинцю.

Також слід пам’ятати, що приміщення, де використовувались фарби, можуть бути деякий час небезпечними щодо перебуванню там дітей. Адже у фарбах, крім свинцю, міститься багато інших небезпечних для здоров’я речовин – важкі метали кобальт, хром, нікель, ртуть.

В Україні громадськість повинна зробити все, щоб примусити самі підприємства ініціювати у виробництві більш екологічні технології, зокрема і щодо вмісту свинцю. Але багато виробників і досі дотримуються застарілих технологій із використанням дешевих, неякісних і небезпечних імпортованих складників лакофарбової продукції.

Тетяна СОКОЛОВСЬКА