Сортуванню сміття – незворотній напрямок

| Екологія
Сортуванню сміття – незворотній напрямок
Впровадження будь-яких позитивних норм життя повинно бути незворотнім. Не має бути прецедентів, коли добру справу почали робити, а потім про це забули.

Це стосується і так необхідного для столиці та інших міст України процесу впровадження роздільного збору сміття та його сортування. Напередодні карантину, який було введено внаслідок пандемії коронавірусу в Україні, роздільний збір сміття впроваджувався швидкими темпами і динамічно, і це стало вже звичним для українських громадян.

Шляхом впровадження роздільного збору небезпечних відходів, зокрема батарейок, акумуляторів, ламп та подібного було чимало зроблено щодо безпеки навколишнього середовища. Але через карантин впровадження європейських норм поводження зі сміттям і відходами в України з березня 2020 р. було призупинено.

Недолугі обмеження щодо пересування громадян призвели до того, що про прогресивні нововведення швидко забули. Сміття перестали сортувати. Фактично після скасування жорстких карантинних обмежень країна відступила в справі роздільного збору та сортування сміття на 5-10 років назад.

Місцева влада і відповідальні органи не квапляться з відновленням тих досягнень, які були у сфері сортування сміття до карантину. Не кажучи вже про загально-національне впровадження програм роздільного збору та сортування сміття. Байдужість до цих питань призводить до забруднення навколишнього середовища. Ситуацію погіршує ще й те, що кількість сміття значно збільшилась за рахунок такого небезпечного фактору, як масове викидання одноразових масок, які, по-перше, і носяться неодноразово, а днями й тижнями, а по-друге, відсутні спеціально встановлені для масок та інших медичних відходів контейнери. В таких умовах це стає лише додатковим фактором поширення коронавірусної інфекції й інших заразних захворювань. Маски – це небезпечне сміття.

Маски, як і інші медичні відходи, повинні знищуватися спеціальними уповноваженими на це організаціями, які мають обладнання для їх утилізації і дозвіл на роботу з небезпечними відходами. Крім того, матеріал, з якого зроблені маски, дуже повільно розкладається в навколишньому середовищі, значно його забруднюючи.

Таким чином, держава і комунальна влада Києва й інших міст повинні зробити все, щоб відновити чітке впровадження норм з роздільного збору та переробки сміття. Якщо буде впроваджено новий жорсткий карантин, то перед комунальними службами постануть інші першочергові завдання, а впровадження європейських норм проводження з небезпечними відходами знову буде відкладене.

Не відомо, як вплине на поширення коронавірусної інфекції засміченість територій в районах житлової забудови та переповнені контейнери для сміття. Але вочевидь здоров’я суспільству це не додасть. Не кажучи вже про те, що у зв’язку із сезонним зниженням імунітету поширюються й інші хвороби. Досвід переконливо свідчить: там, де впроваджено роздільний збір та переробку сміття і встановлені різни контейнери для окремих видів сміття – все навколо виглядає значно охайніше. І здоровіше. Психологічно це дисциплінує громадян і викликає позитивне ставлення до життя.

Якщо будуть введені нові карантинні обмеження, ніхто не знає, чи будуть люди дотримуватися санітарно-гігієнічних норм у суспільстві, якщо і сама влада нехтує цими питаннями. Люди й зараз їх не дуже дотримують. Тому до тих пір, поки знову не введено жорстких обмежень і локдауну (як це вже зроблено в Ізраїлі) і є сприятливі погодні умови – місцевій владі треба негайно впорядкувати питання зі збором сміття, ліквідувати стихійні звалища, в усіх людних місцях і на зупинках громадського транспорту встановити контейнери для використаних масок, організувати їх утилізацію. Часу на це реально обмаль. Динаміка поширення коронавірусної інфекції в Україні у жовтні значно зросла.

Тетяна ПАВЛЕНКО