Результати моніторингу вмісту ртуті в волоссі у жінок дітородного віку

| Екологія
Результати моніторингу вмісту ртуті в волоссі у жінок дітородного віку
ГО «Розбудова» впродовж березня 2016 року у місті Шостка Сумської області проводила збір зразків волосся жінок дітородного віку та анкетування учасників.

Відбір проб проводився по всьому світу в період з 2015 по 2016 рік за участю громадських організацій (ПО) IPEN - глобальної мережі, що працює в більш ніж 100 країнах.

Зразки були направленні  в лабораторію провідного світового інституту біорізноманіття Biodiversity Research Institute, де були дослідженні на наявність ртуті.

Сьогодні, 18 вересня 2017 року, ГО «Розбудова» оприлюднює результати та повідомляє, що дане дослідження вказує на небезпечно високі рівні ртуті в організмах жінок дітородного віку в різних регіонах світу.

Як показують результати дослідження, проведеного IPEN (глобальної мережею з питань охорони здоров'я та охорони навколишнього середовища) та Інститутом дослідження біорізноманіття (BRI) для всіх регіонів світу, в організмах жінок дітородного віку були встановлені високі рівні ртуті – нейротоксичного металу. У жінок з островів Тихого океану і з районів, розташованих поруч з ділянками золотодобування в Індонезії, Кенії і М'янмі, були виявлені середні рівні ртуті в багато разів перевищуючі безпечний рівень, рекомендований Агентством з охорони навколишнього середовища США (EPA).

Дослідження «Ртуть в організмі жінок дітородного віку» в 25 країнах світу проводили для визначення поширеності вмісту ртуті в організмі людини в кількостях, які можуть викликати ураження нервової системи і внутрішніх органів. Присутня в організмі вагітної жінки ртуть може передаватися плоду, що розвивається, піддаючи його потужному нейтротоксичному впливу. Це перше дослідження такого роду, в якому проводили відбір проб у багатьох країнах і регіонах, охоплюючи жінок дітородного віку, включаючи Україну.

Дослідники IPEN координували відбір проб волосся у 1044 жінок репродуктивного віку в 37 регіонах, в 25 країнах, на 6 континентах. Проведений BRI аналіз показав, що у 36% обстежених жінок середні рівні ртуті перевищували рекомендований EPA безпечний рівень в 1 мг / кг, при перевищенні якого може спостерігатися ураження головного мозку, зниження IQ, ураження нирок і серцево-судинної системи. Крім того, було встановлено, що у 55% ​​з усіх обстежених жінок рівні ртуті перевищували 0,58 мг / кг - рівень, пов'язаний з початком ураження нервової системи плода.

У цьому дослідженні були встановлені значно підвищені концентрації ртуті в волоссі жінок у багатьох регіонах світу, пов'язані з трьома основними причинами ртутного забруднення: вугільні електростанції (один з основних глобальних джерел, що призводить до забруднення океанів ртуттю, яка накопичується в рибі), артільний і малотоннажний видобуток золота (АМДЗ) і місцеві забруднені ділянки, пов'язані з різними галузями промисловості , що поширюють ртуть в ґрунт, воду і повітря.

Ключові результати:

• На островах Тихого океану, які розташовуються далеко від всіх промислових джерел ртуті, але де місцеві жителі харчуються рибою в якості основного продукту харчування, у 85,7% жінок спостерігалося перевищення порогового рівня в 1 мг / кг, при цьому у більшості жінок показники втричі перевищували стандарт EPA.

• Більше половини обстежених жінок в Індонезії, Кенії, М'янмі та Парагваї, рівні ртуті в організмі яких перевищували 1 мг / кг, були з поселень, в яких проводиться кустарний видобуток золота. За винятком Парагваю, де риба не є основним джерелом білка, у 81% жінок рівні ртуті перевищували 1 мг / кг, а у жінок з двох точок в Індонезії рівні ртуті перевищували граничний рівень EPA в три - дев'ять разів.

• У кожної п'ятої жінки з районів промислових зон рівні ртуті перевищували 1 мг / кг. До них відносяться жінки з Непалу, Нігерії і Таїланду, де забруднені ділянки викликають забруднення місцевих земель, водотоків і джерел продовольства. Крім того, у жінок, які проживають неподалік від забруднених ділянок в Албанії, Чилі, Казахстані, Непалі та Україні, середні рівні ртуті перевищували 0,58 мг / кг.

Як зазначає Лі Белл, провідний дослідник від IPEN: «Дане дослідження демонструє зростаючу загрозу глобального ртутного забруднення для жінок і дітей багатьох острівних держав Тихого океану і для більшості жінок, зайнятих в кустарної видобутку золота. Дуже високі рівні ртуті, виявлені в волоссі цих жінок, вказують на необхідність термінових дій для відмови від вугільних електростанцій і для припинення міжнародної торгівлі ртуттю, що надходить в кустарних золотодобування - двох найбільш значущих причин ртутного забруднення».

Наступного тижня уряди країн з усього світу зберуться в Женеві, Швейцарія, щоб обговорити подальші кроки для нової міжнародної юридично зобов'язуючої угоди - Мінамацькой конвенції про ртуть. Це дослідження вказує на необхідність якнайшвидшої підготовки керівних наказів по визначенню забруднених ртуттю ділянок, необхідність моніторингу вмісту ртуті в організмі людини і дій для обмеження основних джерел ртутного забруднення - вугільних електростанцій і АМДЗ.

Ююн Ісмаваті, провідний фахівець IPEN по АМДЗ / гірському видобутку і лауреат премії Голдмана, зазначає: «Мільйони жінок і дітей в місцях видобутку золота і ртуті приречені на майбутнє, в якому ртуть шкодить здоров'ю дорослих і вражає мозок, їх дітей. Скільки триватиме торгівля ртуттю, стільки триватиме і ця ртутна трагедія».

«Це дослідження вказує на важливість глобального співробітництва у вирішенні проблем ртутного забруднення», – говорить Девід Іверс, доктор філософії, виконавчий директор і провідний фахівець BRI, і співавтор дослідження. – «Ртутне забруднення поширене повсюдно в морських і прісноводних екосистемах по всьому світу. Гарячі точки ртутного забруднення біосфери пов'язані з різною діяльністю людини. Тому критично важливо продовжувати наші зусилля по біомоніторингу, щоб відстежувати потенційний вплив на місцеві спільноти і на навколишнє середовище з метою оцінки ефективності Мінамацькой конвенції».

Мешканка Островів Кука Імоджен Інгрем з організації Island Sustainability Alliance дізналася, що її власний рівень ртуті в два з половиною рази перевищує рекомендований безпечних пороговий рівень EPA. «Це дійсно тривожно - дізнатися, що в твоєму тілі є високий рівень токсичної ртуті, яку ти, сама цього не знаючи, передаєш своїй дитині», - зауважує вона. – «Ртутне забруднення на островах Тихого океану високе, оскільки ми їмо рибу. Але я не хочу, щоб мені заборонили їсти рибу. Справжній винуватець - це вугільні електростанції, один з основних джерел ртутного забруднення океанів. Час від них відмовлятися».

Отже, за результатами моніторингу Україна, а саме місто Шостка Сумської області, стає на ряду з Албанією, Чилі, Казахстаном, Непалом, де середній рівень ртуті у жінок перевищує  0,58 мг/кг., що спричинено проживанням неподалік від забруднених ділянок, насамперед, змішана промисловість, наприклад, цементна піч, спалювання відходів, целюлозно-паперові заводи, що спричиняють викиди ртуті в місцеве довкілля, забруднення водних шляхів, забрудненню  їжі.

Отже, в місті Шостка Сумської області Україна було відібрано 35 зразків волосся, з них за результатами вмісту ртуті вище 0,58 мг/кг -  51,43 %, вище 1 мг/кг  - 20%.

Нагадаємо, що наявність ртуті у жінок більше 0,58 мг / кг -  рівень, пов'язаний з початком ураження нервової системи плода.

Моніторинг вмісту ртуті у волоссі жінок дітородного віку проводився в рамках глобального процесу підписання та ратифікації Мінамацькой конвенції з ртуті. Вона була прийнята 10 жовтня 2013 року в місті Кумамото (Японія). 94 країни, включаючи країни Європейського Союзу, одразу підписали угоду, а станом на листопад 2014 року її вже підписали 128 держав, 10 – ратифікували. З країн СНД Конвенцію підписали Росія, Білорусь, Молдова, Грузія та Вірменія. Україна Мінамацьку конвенцію не підписала.

Хочеться вірити, що виконана нами робота покладе початок підписання угоди і Україною,  тим більше, що результат моніторингу  є критичним для нашої країни.

Проект був реалізований за підтримки:

Прес-служба ГО «Розбудова»