Питання забруднення пластиком обговорять на Конференції міністрів СОТ

| Екологія
Питання забруднення пластиком обговорять на Конференції міністрів СОТ

Проблема забруднення пластиком активно обговорюється сьогодні у Світовій організації торгівлі.

В ході неформального діалогу про забруднення пластмасами і екологічно стійкої торгівлі пластмасами (IDP), який відбувся 21 червня цього року, країни-члени СОТ обговорили, як Світова організація торгівлі може вплинути на узгодженість політики у сферах, пов'язаних із виробництвом, торгівлею та забрудненням пластиком, які спільні дії можуть здійснити члени СОТ для поліпшення технічної допомоги країнам, що розвиваються, задля підтримки глобальних зусиль щодо зменшення пластикових відходів і переходу до економіки завершеного циклу виробництва.

Члени СОТ визнали необхідність прийняття на черговій 12-й Конференції міністрів СОТ, яка відбудеться у листопаді 2021 року у Женеві, спеціальної декларації з цих питань, яка могла б стати платформою для подальших дій. Неформальний діалог, розпочатий у листопаді 2020 р. групою країн-членів СОТ, спрямований на вирішення проблеми пластикового забруднення і зростаючих внаслідок цього екологічних, медичних і економічних витрат. Наразі в діалозі беруть участь 16 країн (Австралія, Барбадос, Кабо-Верде, Канада, Центрально-африканська Республіка, Китай, Еквадор, Фіджі, Гамбія, Ямайка, Казахстан, Марокко, Нова Зеландія, Швейцарія, Таїланд, Великобританія), проте він відкритий для всіх членів СОТ. Координаторами ініціативи є Австралія, Барбадос, Китай, Еквадор, Фіджі та Марокко.

Мета групи діалогу – доповнити обговорення проблеми пластикового забруднення у Комітеті СОТ з торгівлі та навколишнього середовища та на інших міжнародних форумах. Ключові теми, виокремлені ініціаторами для обговорення у 2021 році, включають, зокрема, більшу прозорість торгівлі пластиком, моніторинг торгових інновацій, просування передового досвіду, посилення узгодженості політики, визначення можливостей для спільних дій щодо технічної допомоги та співпраці з іншими міжнародними інституціями.

Учасники групи дійшли спільного висновку, що проблема пластмас – глобальна і потребує багатосторонніх зважених рішень, у яких СОТ може зіграти вирішальну роль. У ході зустрічі були представлені останні дослідження та інформація про діяльність щодо боротьби із пластиковим забрудненням, також члени діалогу поділилися досвідом використання державно-приватних партнерств при переході до економіки завершеного циклу виробництва.

Фахівці з Австралії і Нової Зеландії представили своє дослідження «Запобігання забрудненню пластиком в острівних країнах Тихого океану: аналіз прогалин у чинному законодавстві, політиці й планах». Дослідження показало, що через транскордонний рух пластику тихоокеанські острівні країни потребують міжнародної підтримки незалежно від ефективності їх національних політик.

Європейський Союз поінформував учасників про свій досвід переходу до циркулярної економіки пластмас за допомогою таких політичних програм як Стратегія ЄС з поширення пластику, Директива щодо одноразового використання пластику та Стратегія нульового забруднення.

Міністерство клімату і навколишнього середовища Норвегії представило дослідження про роль регіональних інструментів у зміцненні співпраці в галузі забруднення морського середовища пластмасами і підтвердило необхідність досягнення нової глобальної угоди щодо цього. Глобальне партнерство з пластикових дій Всесвітнього економічного форуму доповіло про результати своєї діяльності у Гані і представило свої рекомендації, пов'язані з підтримкою завершеного виробництва пластмас.

Міжнародна організація стандартизації представила свою роботу над стандартами, пов'язаними із пластмасами. Учасники діалогу відзначили важливість початку переговорів щодо глобальної угоди з пластику в рамках ЮНЕП і визнали актуальність участі СОТ з підготовки й реалізації майбутньої угоди.

ГО "Розбудова"