Потрібна правда про вплив на довкілля

| Екологія
Потрібна правда про вплив на довкілля
ГО «Розбудова» продовжує виявляти порушення в процедурі проведення оцінки впливу на довкілля. Цього разу закон України порушує підприємство, що вже давно стоїть кісткою в горлі жителів міста Шостка. Йдеться про АТ «Фармак», яке спеціалізується на випуску медичних препаратів.

27.07.2019 року АТ «Фармак» розпочало у Шостці процедуру проходження оцінки впливу на довкілля для отримання дозволу на випуск нових препаратів. Волонтери ГО «Розбудова» неодноразово відвідували місто Шостка по так званій «гептильній справі». Остання ж поїздка була присвячена фейковим громадським слуханням, що проводило ТОВ «ПО Свема».

Доїхати до «ПО Свема» можна тільки проїжджаючи через підприємство АТ «Фармак». То була дорога жаху: їдкий сморід корвалолу огортав щонайменше кілометрову зону навкруг. Проте волання місцевих мешканців, що час від часу намагаються привернути увагу до нестерпного смороду в місті, залишаються непочутими. Та й у місцевих ЗМІ нестерпний сморід від АТ «Фармак» проходить через розділ «Табу»: суцільне замовчування проблеми і з боку влади, і з боку місцевої преси. І ось у мешканців міста з'явився перший реальний шанс вплинути на прийняття рішення, що стосується розширення функціонування підприємства, навіть не закрити його, а не допустити розширення.

Ті, кому пощастило побачити публікацію про наміри щодо розширення діяльності АТ «Фармак», написали звернення згідно процедури про надання скарг та пропозицій, які повинні бути враховані в Звіті оцінки впливу на довкілля. Зазначимо, що скарги та пропозиції повинні надаватися в термін, що складає не менше 25 днів з моменту публікації. І от саме після проходження цього терміну був опублікований звіт та повідомлення про проведення громадських слухань, саме з цього моменту починається громадське обговорення звіту, який у АТ «Фармак» складає 242 сторінки. Норма Закону «Про оцінку впливу на довкілля» твердить наступне: громадське обговорення планованої діяльності після подання звіту з оцінки впливу на довкілля починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля та надання громадськості доступу до звіту з оцінки впливу на довкілля для ознайомлення в порядку, визначеному ст. 4 цього закону, та триває не менше 25 і не більше 35 робочих днів.

Отже, після офіційного публікування звіту від 24.09.2019 року було призначено дату проведення громадських слухань, які, за законом, не могли відбутися раніше ніж 18.10 2019 р., з умовою, що вихідні та день публікації враховуються в термін 25 днів, хоча закон і твердить, що термін таких громадських слухань повинен складати не менш 25 робочих днів. Виходить, що відповідно до закону громадські слухання повинні були проходити не раніше ніж 28.10.2019 р.

Отже, громадська організація «Розбудова» почала з того, що офіційно заявила про порушення з боку АТ «Фармак» ст. 7 п. 6 закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а саме: з моменту оприлюднення звіту (24.09.2019 р.) до дня проведення громадських слухання (10.10.2019 р.) пройшло менше, ніж 25 днів, що і є фактом порушення закону. В той же час порушення ст. 7 п. 6 Закону тягне за собою ще низку порушень, а саме: п. 1 ст. 4, що у процесі оцінки впливу на довкілля забезпечується своєчасне, адекватне та ефективне інформування громадськості; та п. 2 ч. 2 ст. 15 – про порушення встановленої законодавством процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, у тому числі й порядку інформування громадськості та порядку проведення громадського обговорення і врахування його результатів.

Порушення цих статей Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» підриває саму суть закону: закон встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоди довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Громадська організація «Розбудова» офіційно вимагає відмінити процедуру, що проходить поза Законом України «Про оцінку впливу на довкілля». Текст цієї статті у письмовому вигляді спрямований до Кабінету міністрів України, а відповідь та будь-яка реакція буде оприлюднена для інформування небайдужих громадян Шостки.

ГО "Розбудова"