Перемоги фальсифікаторів

| Екологія
Перемоги фальсифікаторів

Цинічність українських фальсифікаторів з дозвільною ліцензією від Мінприроди може призвести до екологічної катастрофи

Фальсифікації у сфері поводження з небезпечними відходами набувають масштабу. Понад два роки громадська організація «Розбудова» відслідковує цю зухвалу, цинічну й фактично безкарну гру з вогнем.

АТ «Укртрансгаз» востаннє ми згадували на початку 2019 року в авторських розслідуваннях ГО «Розбудови», коли підробка дозвільних документів підприємством ТОВ «Утільвторпром» та проведені згодом закупівлі наробили чимало горя людям.

Цього разу АТ «Укртрансгаз» оголосило тендер на послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Послуги з нейтралізації та/або утилізації відпрацьованих підземних ємностей для зберігання етилмеркаптану (збирання, транспортування, видалення, утилізація та інше), але збагатитися на здоров’ї населення та на українській екології шляхом підробки й відвертої фальсифікації дозвільних документів у сфері поводження з небезпечними відходами вирішило інше підприємство – ТОВ «НВК "Укрекопром».

Етилмеркаптан або одорант – це речовина, яку використовують в якості домішки до газу для надання йому запаху, здебільшого застережливого. Деякі небезпечні гази не мають власного запаху, тому до них додають одоранти, але в настільки незначних концентраціях, що вони не становлять загрози здоров'ю, однак своїм запахом сповіщають про витік газу. Наприклад, поріг відчуття запаху етилмеркаптану в повітрі для людини становить менше 0,1 ppm. Найбільш часто використовувані одоранти – сірковмісні органічні сполуки, що мають різкий неприємний запах. У високих же концентраціях всі одоранти отруйні і можуть застосовуватися як хімічна зброя.

Утилізація підземних ємностей для зберігання етилмеркаптану, які планує АТ «Укртрансгаз», – це особливо небезпечна процедура, яка вимагає не тільки кваліфікованого підходу, а й неабиякого досвіду у сфері поводження з такого роду відходами, адже концентрація етилмеркаптану в такій ємності 100%-на, і будь-яка помилка призведе до катастрофічних наслідків, які можливо порівняти тільки із застосуванням хімічної зброї масового ураження, як це відбувалося в ході Кримської війни, де одоранти використовувалися як зброя.

Проте бажаючи швидко збагатитися, незважаючи на значні ризики, а скоріше через незнання й елементарну необізнаність про серйозну небезпеку такого роду відходу, до участі в закупівлі подають документи п’ять претендентів: ТОВ «НВК "Укрекопром», ТОВ «Утільвторпром», ТОВ «РЕИ Бровари», ТОВ «Екорейсінг», ТОВ «Втормаг». В результаті аукціону до кваліфікації з найменшою ціною виходить ТОВ «НВК "Укрекопром». Для перемоги в такому тендері одним з найголовніших, на нашу думку, критеріїв є надання договорів та позитивного відгуку від аналогічного замовника, щоб мати уявлення про досвід роботи з такого роду небезпечним відходом, оскільки, як ми зазначали раніше, етилмеркаптан є смертельно небезпечним. Тому підприємство ТОВ «НВК "Укрекопром» для успішної кваліфікації та перемоги у тендері надає договір, де вказано що саме це підприємство – ТОВ «НВК "Укрекопром» – отримало замовлення та успішно утилізувало ємності з-під етилмеркаптану від підприємства ТОВ «Вінекоресурс» згідно Додаткової угоди №2 від 06 червня 2018 року до Договору №833 від 09 жовтня 2017 року.

Громадська організація «Розбудова», провівши власне розслідування, повідомляє: ємності для зберігання етилмеркаптану використовуються для одоризації, а тому дані ємності утворюються в Україні як відхід лише на базі двох підприємств – а саме АТ «Укртрансгаз» та АТ «Укргазвидобування», проте останнє з цих двох не проводить роботи по заміні або оновленню таких підземних ємностей. Тобто, в Україні даного роду відпрацьовані ємності утворюються лише у АТ «Укртрансгаз». Вивчивши ринок в системі «Прозоро» починаючи з 02.10.2017 року (дати офіційного отримання ліцензії ТОВ «Вінекоресурс» на право поводження з небезпечними відходами), був виявлений той факт, що підприємство ТОВ «Вінекоресурс» жодного разу не взаємодіяло з АТ «Укртрансгаз» щодо робіт з небезпечними відходами. Таким чином, ГО «Розбудова» вважає, що договір, на який посилається задля перемоги в аукціоні ТОВ «НВК "Укрекопром», сфальсифіковано. А ТОВ «Вінекоресурс» виступає як можливий спільник в розпилі чергового тендеру від АТ «Укртрансгаз».

Тож виходить, що насправді ТОВ «НВК "Укрекопром» не має жодної секунди досвіду роботи з небезпечними підземними ємностями з-під етилмеркаптану. На це вказує і той факт, що ГО «Розбудова» спрямовувала офіційний запит на фактичну адресу ТОВ «Вінекоресурс» з проханням надати оскарження або підтвердження походження ємностей на балансі компанії. Рекомендований лист було повернуто із зазначенням причини: «Закінчення терміну зберігання»; тобто можна констатувати ще й той факт, що за фактичною адресою, яка вказана у сфальсифікованому договорі, ТОВ «Вінекоресурс» не перебуває.

Отже, ТОВ «НВК "Укрекопром», підприємство, яке неодноразово фігурувало в журналістських розслідуваннях щодо корупції, демпінгу, «кришування» адмінресурсом Мінприроди та має за собою шлейф з десятків кримінальних справ, зараз через фіктивні документи намагається перемогти в тендері з утилізації особливо небезпечного відходу. Маємо надію, що ємності з-під етилмеркаптану з АТ «Укртрансгаз» не зникнуть безслідно. І цього разу буде без людських жертв, як це відбувалося раніше.

ГО "Розбудова"