Небезпечні відходи в закладах охорони здоров'я

| Екологія
Небезпечні відходи в закладах охорони здоров'я
29 жовтня 2019 року в приміщенні Суспільного мовлення у Києві проходив захід на замовлення програми розвитку ООН, яку в Україні реалізує компанія «Сівітта Україна».

Зустріч відбувалася в форматі фокус-групи результатів дослідження за темою «Практика поводження з медичними відходами в закладах охорони здоров'я України». Окрему подяку висловлюємо ГО «Екологія. Право. Людина» Ользі Мелень-Забрамній за рекомендацію та Вікторії Барбанюк з «Сівітта Україна» за запрошення.

Свого часу ГО «Розбудова» започаткувала проект з дослідження медичних закладів Києва щодо належного поводження з медичними відходами, які за морфологією є небезпечними і в переліку небезпечних відходів позначаються як клінічні та подібні їм відходи, у тому числі відходи догляду за хворими. Проект охопив всі медзаклади Києва, заразом і пологові будинки міста. Отримані на той час результати виявилися катастрофічніми, адже 99% закладів медичні відходи скидали у загальні контейнери з твердими побутовими відходами. Через постійне зростання таких відходів деякі лікарні займалися навіть спалюванням їх на власних територіях. Операції зі спалюванню проводили звичайні безхатченки в нічний час. Під час тих рейдів звичайним явищем були на територіях медичних закладів щури розміром з котів, які розтягували криваві марлі, бинти та вату по території лікарні. Стан був визначений як незадовільний, а ГО «Розбудова» активно висвітлювала цю проблематику і била на сполох. І у червні 2015 року були нарешті прийняті Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами, які й стали правилами поводження з такого роду відходами.

Під час участі в заході «Практика поводження з медичними відходами в закладах охорони здоров'я України» ми мали контакти з експертами в різних галузях, які так чи інакше пов'язані зі сферою поводження з медичними відходами: медпрацівниками, громадськими активістами, представниками бізнесу і влади, й отримали розуміння, що правила, які були прийняті, викликають багато запитань. Проте дослідження, яке проводилося компанією «Сівітта Україна» на замовлення Програми розвитку ООН, є досить позитивним.

Отже ГО «Розбудова» після п’ятирічної адаптації медичних закладів до нових правил розпочинає порівняльний проект «2015 vs 2019» щодо цих правил, аналізуватимемо, як було і як стало, і, звісно, не залишимо поза увагою нові медзаклади, і не тільки міста Києва, а й всієї України. Окрему увагу плануємо приділити компаніям, на які покладена відповідальність за екологічно безпечне поводження з такого роду відходами. Тож якщо ви вже маєте факти порушень щодо поводження з небезпечними відходами в медичних закладах, пишіть нам на адресу: 03150, м. Київ, вулиця Предславинська, будинок 43/2, або на електронну поштову скриньку.

ГО "Розбудова"