Наслідки австралійських пожеж для України

| Екологія
Наслідки австралійських пожеж для України
Від вересня 2019 року до сьогоднішнього дня в Австралії вирують масштабні лісові пожежі.

Головна їх причина – нетипово суха та спекотна погода на більшій частині континенту. Пожежі лісів Австралії примушують державні органи і громадськість України серйозно замислитися над ризиками, що виникають внаслідок глобальної зміни клімату.

Зима цього року є зовсім не типовою для нашої країни. Майже на всій території України вже півтора зимових місяці відсутній сніговий покрив. Вже побито кілька температурних рекордів поспіль. Жителі України не пам’ятають такої теплої зими.

Є також великий ризик, що літо 2020 року в Україні також буде сухим і спекотним. І в комплексі з наслідками теплої зими може призвести до різкого підвищення пожежної небезпеки для українських лісів та торфяників.

Баланс екологічної системи українських лісів, боліт та заболочених місцевостей вже давно порушений. При меліорації, яка проводилась в радянські часи, не враховувалось те, що осушення великих масивів земель там, де розташовані болота, призведе до того, що літом різко збільшиться ризик пожеж на торфяниках.

Багатосніжні зими і велика кількість опадів в теплу пору року зменшували такі ризики. Але внаслідок глобального потепління сповідатися на це вже не доводиться.

Призводить до непередбачуваних наслідків також неконтрольована вирубка лісів і злочинний видобуток бурштину в українському Поліссі. Від цього великі масиві лісів стають все більш уразливими для пожеж.

Українська держава і громадськість вже сьогодні повинні вивчити досвід Австралії щодо боротьби з лісовими пожежами. Адже є ризик того, що глобальні катастрофічні зміни клімату призведуть до подібних наслідків і в Україні.

Важливого значення набуває профілактика лісових пожеж. Треба рішуче протидіяти підпалам сухої трави, які часто відбуваються в регіонах України навесні. Від цього виникають лісові пожежі та пожежі на торфяниках. Треба ліквідувати чисельні нелегальні сміттєзвалища, які також є місцями пожежної небезпеки.

До викликів, які мають своєю причиною як глобальні кліматичні зміни, так і господарську недбалість, треба бути готовими. Провести моніторинг лісових та заболочених масивів, сільськогосподарських угідь на предмет дотримання заходів пожежної безпеки. Збільшуючи видобуток деревини, лісгоспи не завжди дбають про те, щоб захистити ліси від пожеж.

Також треба негайно встановити сувору відповідальність за незаконне викидання сміття в місцях, які для цього не призначені. Особливо це стосується небезпечних промислових відходів. Адже внаслідок пожеж разом з димом від звалищ такі відходи можуть забруднювати навколишнє середовище, ставлячи під загрозу здоров’я людей.

Тетяна ПАВЛЕНКО