#Маюправознати або чому відмовчується Мінекології?

| Екологія
#Маюправознати або чому відмовчується Мінекології?

Громадська організація «Розбудова» виступає із спеціальним проектом: #маюправознати. Проект спрямований на підтримку газети «Екологія промислового краю».

Ми добре розуміємо, наскільки важливим є доступ громади до інформації, адже саме завдяки інформації громадськість може слідкувати, як влада розпоряджається податками. Адже права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Це є нормою Конституції України.

Громадська організація – це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи. А фізичні особи є люди, тобто народ.

Громадська організація «Розбудова» стисло відтворює матеріали газети «Екологія промислового краю», які більш детально викладенні за посиланням http://ecoindustry.pro/specproekty/licenzuvannya-diyalnosti-povodzhennya-z-nebezpechnymy-vidhodamy-2016-2019-ochikuvannya. Публікації газети розповідають про те, як Міністерство екології та природних ресурсів України нехтує законами України «Про громадські організації» та «Про доступ до публічної інформації», а також нормами Орхуської конвенції.

Журналісти газети «Екологія промислового краю» виявили, що Мінекології на власному офіційному веб-сайті починаючи з 23.04.2017 року припинило оприлюднення результатів перевірок додержання ліцензійних умов поводження з небезпечними відходами. Згідно даних Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю), станом на 01.01.2019 року із 117 запланованих перевірок за цим напрямом, що мали бути проведені протягом попереднього року, відомості щодо жодної з них не були внесені до цієї системи та, відповідно, не оприлюднені для доступу громадськості.

Таким чином, протягом майже усього 2018 року (після зняття мораторію на перевірки з 23.02.2018 року) Мінекології вперто продовжує порушувати один з основних принципів держнагляду (контролю), визначений ст. 3 Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а саме, принцип відкритості та прозорості, що, в свою чергу, вочевидь призводить до підвищення відповідних корупційних ризиків.

Протягом чималого періоду часу редакція газети «Екологія промислового краю» зверталась до Мінприроди та Державної регуляторної служби з вимогою виправити порушення, натомість отримували різного роду відписки та відмовки. Окрім того, ДРС навмисно затримували відповіді, затягуючи таким чином процес, як то кажуть, «до останнього», тільки аби не надавати хоч би якої офіційної відповіді на запити щодо перевірок Мінприроди. 99 разів газета «Екологія промислового краю» в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації», зверталася до Міністерства екології та природних ресурсів України стосовно надання інформації про результати проведення перевірок 117 ліцензіатів щодо додержання ними вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

Але ні кількість цих запитів, ні заяви журналістів про порушення доступу до публічної інформації не вплинули на залізобетонне мовчання Мінприроди та ДРС: ані пари з вуст! Вони і надалі продовжують ігнорувати запити засобів інформації і щось калякають про свою «неспроможність надати таку інформацію».

В рамках започаткованого проекту #маюправознати, згідно положень Орхуської конвенції (про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля), законів України «Про громадські організації» та «Про доступ до публічної інформації» громадська організація «Розбудова» вимагає від Міністерства екології та природних ресурсів України оприлюднити в стислі терміни інформацію про результати проведених перевірок 117 ліцензіатів.

ГО "Розбудова"