Найкраща технологія переробки сміття?

| Екологія
Найкраща технологія переробки сміття?

Переповнення полігонів твердих побутових відходів (ТПВ) в Україні стає критичним.

Полігони отруюють навколишнє середовище, періодично спалахують, забруднюючи навколишнє середовище. Катастрофа одного з них вже призвела до загибелі людей: 28 травня 2016 року поблизу села Великі Грибовичі на території Львівського полігону ТПВ почалася велика пожежа, через яку на сміттєзвалищі стався обвал твердих відходів, внаслідок чого під звалищем загинули троє рятувальників, які гасили пожежу.

Трагедія у Великих Грибовичах не призвела до більш відповідального ставлення до проблеми переповнених полігонів ТПВ в масштабах країни. З кожним роком українські міста виробляють сміття все більше, пов’язано це в тому числі і зі збільшенням обсягів використання різноманітного пакування виробів. І все це сміття вивозиться згодом на переповнені полігони, більшість з яких були введені ще за радянської доби, коли сміття в побуті було значно менше. Товари в торговельній мережі тоді майже не фасувалися.

Тому в Україні сьогодні як ніколи актуальним є питання переробки переповнених полігонів побутових відходів. Адже внаслідок недосконалої гідроізоляції дощова вода на полігонах забруднюється і потрапляє у ґрунтові води й робить їх непридатними для використання.

При цьому в світі вже давно дивляться на полігони побутових відходів як потенційні родовища сировини та енергоносіїв. Сміття на полігонах переробляють, з нього добувають так званий «звалищний газ» (більшість якого становить метан), який спрямовують на опалення та видобуток електроенергії.

Громадська організація «Розбудова» пропонує почати переробку сміття на полігонах твердих побутових відходів з використання хіміко-біологічних методів, які безпечні для навколишнього середовища і значно покращують екологічний стан довкілля. А органічні речовини, які становлять більшість з усього обсягу сміття на полігонах, перероблятимуться на корисні речі.

Зокрема із сміття можна видобувати метали. При біологічній переробці сміття утворюється метан, який можна використовувати як паливо. Переробка сміття також дає можливість вилучати з полігонів ТПВ небезпечні для здоров’я людини і навколишнього середовища метали, хімічні сполуки та інші компоненти.

В майбутньому використання сучасних технологій хіміко-біологічної переробки побутових відходів дозволить взагалі позбутися полігонів ТПВ і повернути ці землі в господарській обіг. Але вже і сьогодні сміття, яке накопичене на полігонах ТПВ, можна переробляти й отримувати різноманітну сировину та паливо.

Держава повинна профінансувати пілотні проекти з переробки та рекультивації полігонів твердих побутових відходів. Якщо перші кроки стануть успішними, то в країні виникне ціла індустрія переробки й ліквідації переповнених сміттєзвалищ.

Нарешті може бути вирішене питання й покращення екології поблизу полігонів ТПВ. Адже населення все більше скаржиться на те, що поблизу переповнених полігонів твердих побутових відходів неможливо знаходитись. Впровадження хіміко-біологічних технологій переробки сміття не тільки сприятиме покращенню екологічної ситуації в країні, але й дасть значний економічний ефект. Із сміттєзвалищ можна отримати як паливо для енергетики й комунального господарства, так і метали й іншу сировину.

Тетяна СОКОЛОВСЬКА