Прогресивна технологія переробки сміття

| Екологія
Прогресивна технологія переробки сміття

Ініціатива ГО «Розбудова» щодо впровадження хіміко-біологічної переробки сміття на полігонах твердих побутових відходів в Україні надзвичайно актуальна. Перш за все тому, що в нашій країні й досі немає потужностей з утилізації на спалення сміття. А як показують останні тижні – спалювання сміття може значно погіршити екологічну ситуацію.

 

 

Жовтень-2019 приніс до Києва не лише «бабине літо», але й осінній смог. Починаючи з середини місяця в умовах теплої безвітряної погоди в столиці був зафіксований високий рівень забруднення повітря, в тому числі на лівому березі в районі ТЕС і сміттєспалювального заводу «Енергія». Таким чином в певних метеорологічних умовах спалювання сміття не є безпечним.

Більше того, коли громадськість дізнається про те, що десь буде побудовано новий сміттєспалювальний завод і починає протестувати – її можна зрозуміти. Незважаючи на те, що є сучасні технології спалювання сміття, які мінімізують забруднення повітря, не факт, що в Україні їх буде використано, а сміттєспалювальний завод не побудують на старих технологіях, які не завадять забрудненню повітря.

Але є ще одна проблема: сміття, яке доведеться спалювати, в більшості випадків дуже вологе. Тому значна частина енергії витрачається просто на випарювання із сміття води. Відтак енергетичний ефект від використання сміття в якості палива значно нижчий.

Будівництво сміттєспалювальних заводів вимагає значних інвестицій. В той же час хіміко-біологічні технології переробки сміття потребують для їх впровадження значно менших інвестицій, ніж будівництво сміттєспалювального заводу. Крім того, вони не несуть загрози додаткового забруднення навколишнього середовища. Ці технології можуть вдосконалюватися. В усьому світі починають експериментувати з переробкою сміття хіміко-біологічними методами, щоб зробити цей процес більш дешевим і отримати більший економічний ефект.

Побутове сміття переважно складається з органічних речовин, які розпадаються під впливом бактерій, мікроорганізмів та хімічних речовин. При хіміко-біологічній переробці сміття його не потрібно додатково висушувати. Вологість не заважає при хіміко-біологічних методах переробки сміття, як при спалюванні.

Там, де планується побудувати сміттєспалювальні заводи, а громадськість рішуче проти таких забудов, ГО «Розбудова» пропонує – як альтернативу – впровадження хіміко-біологічних технологій переробки сміття. Це дозволить розвантажити переповнені полігони твердих побутових відходів.

Тетяна СОКОЛОВСЬКА