Хімічний «Чорнобиль» на Сумщині та його організатори

| Екологія
Хімічний «Чорнобиль» на Сумщині та його організатори
Чому місто Шостка фігурує так часто в критичних статтях ГО «Розбудова»?

Волонтерів нашої організації також не полишає питання: скільки ще всілякі шахраї та злодії Шостки будуть знущатися над населення міста? І допоки компетентні органи будуть покривати екологічні злочини райцентру Шостка?

Історія дворічної давнини з вилитими у кар’єрі 140 тоннами гептилу (отруйним та небезпечним компонентом ракетного палива) та 500 тоннами непридатних пестицидів й досі не знайшла розв’язки. Мільйони гривень було «відмито» на цій справі, але отрута так і залишилися просто неба, повільно вбиваючи населення, і життя тисяч людей досі під загрозою. А обіцянки мера Шостки Миколи Ноги та голови Сумської ОДА Миколи Клочка про ліквідацію наслідків катастрофи такими і залишилися.

Востаннє міський голова М.П. Нога наголосив на тому, що на якомусь таємному військовому полігоні є можливість знешкодити цю рідину. Жодної конкретики, окрім конкретного кошторису з бюджету міста на користь втаємничених ним осіб. Але ГО «Розбудова» наполягає на тому, що цей процес повинен бути відкритим, громадськість має бути впевнена, що отрута знову не потрапить до якогось кар’єру.

Не встигли жителі Шостки оговтатися після подій квітня 2015 р., як їх спіткала нова неприємність: вечорами люди задихаються від їдкого хімічного запаху. На адресу ГО «Розбудова» надійшли звернення від громадян Шостки, громадських активістів та інститутів громадського суспільства про специфічний хімічний сморід з боку «Свеми» та Заводу хімреактивів. Містяни припускають, що небезпечні викиди здійснюють підприємства «Фармхім» (код ЄДРПОУ 31368897) та ПАТ «Фармак» (00481198), котрі спеціалізуються на випуску фармацевтичних препаратів різної складності. Схожі листи щодо отруєного повітря постійно надходять і до очільника міста пана Ноги.

Перші скарги про отруєння вулиць міста незрозумілими хімічними викидами почали надходити ще у вересні 2016 р. Але завідувачка на той час Шосткинського міськрайонного відділу «Сумського обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров'я України» Ірина Хаміцевич дала зрозуміти заявникам, що об’єктивного аналізу від її служби годі очікувати. «Ми обрали для дослідження повітря ті хімічні речовини, які можуть видавати запах, – це фенол, формальдегід, бензол, толуол, діоксид азоту і сірчаний андегрід, тобто продукти горіння. І всі ці речовини виявлені в повітрі міста Шостка, але концентрація їх не перевищує гранично допустимої норми, нижча в десятки разів. Ми проаналізували всі скарги і визначили, де потрібно робити забори повітря. Було взято 52 проби на конкретно вказані нами хімічні речовини...», – заявила вона.

Аналізуючи хід подій, у волонтерів ГО «Розбудова» тоді виник ряд запитань до керівників, що проводили забір повітря для аналізу:

1) Чому з 2000 існуючих речовин, що можуть забруднювати повітря, були обрані саме вищевказані шість речовин (бо панянка Хаміцевич була впевнена в тому, що саме цих речовин там якраз і немає?);

2) Коли бралися проби повітря – в денний робочий час чи у нічні години, коли люди саме скаржилися на викиди?

3) За яким принципом обирали місця забору повітря відносно напрямів вітру?

Склалося враження відвертої показової профанації, а не об’єктивної перевірки, як того вимагає службова інструкція. Адже для розуміння причини неймовірного смороду у місті потрібно проводити аналіз по черзі всіх хімічних речовини і методом виключення з’ясувати, яка саме речовина спричиняє неприємний запах та негативно впливає на стан самопочуття жителів.

Ситуація нагадує 2015 рік, коли в пробах ґрунту, за словами тієї ж Хаміцевич, були знайдені лише пестици типу ДДТ, ДДЕ та гексан. Насправді ж перевищення було по десяткам хімічних речовин, в тому числі й гептилу, який очолювана нею служба злочинно намагалися приховати від громади.

Волонтери «Розбудови» особисто впевнилися, що вночі на вулицях міста стоїть їдкий запах ліків, пахне валідолом, за деякий час приходить звикання, натомість з’являється почуття втоми та сонливості.

ГО «Розбудова» звертає увагу, що в місті Шостка кардіологічна захворюваність на 100 тисяч населення в 2013 р. складала 1408,8 чоловік, у 2014-му – 1798,9 чоловік, у 2015-му – 3353,4 чоловік, а у 2016-му – вже 3794,6 чоловік. На 250% за три роки! Таке зростання вже є катастрофічним та потребує негайної уваги. ГО «Розбудова» надіслала відповідні звернення, де вказала, що з такими темпами місто в найближчому майбутньому зникне з карти України.

Громадська організація «Розбудова» вимагає від Генеральної прокуратури України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства охорони здоров’я, відповідальних підрозділів Національної поліції та Шосткинської влади провести комплексні перевірки підприємств ТОВ «Фармхім» (ЄДРПОУ 31368897) та ПАТ «Фармак» (ЄДРПОУ 00481198), але перш за все перевірити відібрані проби забрудненого повітря на вміст (1R,2S,5R)-2-ізопропіл-5-метилциклогексил 3-метилбутаноат, що є хімічним з'єднанням препарату валідол.

Прес-служба ГО «Розбудова»