Хімічна зброя проти вогню шкодить здоров'ю пожежників

| Екологія
Хімічна зброя проти вогню шкодить здоров'ю пожежників
ГО «Розбудова», як член ІPEN в Україні, повідомляє про втішні новини з Риму, де цього року відбулося засідання Комітету з розгляду нових речовин Стокгольмської конвенції про СОЗ (стійкі органічні забрудники). Разом з ІPEN продовжуємо брати активну участь у прийнятті рішень стосовно довкілля.

4 жовтня 2019 року в Римі завершило роботу V засідання Комітету з розгляду нових хімічних речовин Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі.

Експертний комітет одноголосно прийняв рішення рекомендувати повну глобальну ліквідацію ще однієї групи токсичних хімічних речовин. Фторовані хімічні речовини є поширеними забруднювачами, що спричиняють загрозу громадського здоров'я та забруднення джерел питної води, вони не руйнуються в навколишньому середовищі й накопичуються в тілах живих організмів. Вони використовуються в найрізноманітніших товарах, включаючи вогнегасну піну, текстиль, упаковку для харчових продуктів, а також в інших промислових і споживчих товарах.

Комітет рекомендував глобальну ліквідацію перфторгексану сульфонової кислоти (ПФАС, CAS 355-46-4) і 147 споріднених з ним речовин. ПФАС є хімічною речовиною, яка почала використовуватися фторовою промисловістю в якості заміни для двох інших фторованих сполук – ПФОС (перфтороктанового сульфонату) і ПФОК (перфтороктанової кислоти). Фторовані речовини під грифом ПФОС знаходяться в центрі нинішньої хвилі судових позовів, оскільки вони були виявлені у великій кількості в грунтовій та питній воді поблизу промислових об'єктів, аеропортів і військових баз. Комітет застеріг від повторення помилки використання й інших ПФАС, зазначивши, що «перехід до використання пер- і поліфторальних речовин (ПФОС) для диспергуючих застосувань, на кшталт протипожежної піни, не є належним варіантом для збереження навколишнього середовища і здоров'я людини». У 2009 році ПФОС був рекомендований до списку Стокгольмської конвенції про глобальні ліквідації, а в 2019 році Конференція Сторін Стокгольмської конвенції включила ПФОК до переліку для глобальної ліквідації.

Перед засіданням Комітету IPEN опублікував всеосяжний звіт (https://ipen.org/documents/pfhxs-socio-economic-impact-exposure-and-precaution) за участю видатних незалежних експертів у секторах пожежної техніки та пожежної безпеки, в якому представлені результати недавніх досліджень про те, що у пожежних, які використовують водну плівкоутворювальну піну (AFFF), спостерігається неприпустимо підвищений рівень ПФГС і ПФОС у крові. У більш ранніх звітах IPEN досліджувалися альтернативи протипожежній піні, яка не містить фтор і може замінити всі види використання фторовмісних пін.

У вересні Рада з прав людини США прийняла резолюцію, яка «висвітлює глобальну кризу, з якою зіштовхнулися працівники, схильні до дії токсичних речовин», і закликала уряди і промисловість виконувати свої зобов'язання відповідно з міжнародними правозахисними механізмами захисту здоров'я і безпеки працівників. Партнер IPEN – Спільнота Аляски по боротьбі з токсинами (ACAT) – нещодавно опублікував звіт, який свідчить про поширене забруднення питної води в поселеннях навколо Аляски, викликане дисперсійним використанням протипожежної піни на основі ПФОС.

ГО