Електроенергія з полігонів ТПВ: якщо підходити по-європейски...

| Екологія
Електроенергія з полігонів ТПВ: якщо підходити по-європейски...
Те, що полігони твердих побутових відходів (ТПВ) фактично є невичерпним джерелом електроенергії, давно вже усвідомили не тільки в Європі, а й навіть у країнах пострадянського простору.

Україна ж, яка обрала нібито європейський вектор розвитку раніше за своїх найближчих сусідів, в цій сфері від них відстає.

Наприклад, в Білорусі першу електростанцію, яка використовує звалищний газ, було відкрито білорусько-швейцарською компанією «ТДФ Екотех» ще в 2010 році на полігоні «Тростенецький» під Мінськом. В 2013 році на іншому полігоні ТПВ в Білорусі побудували другу електростанцію, яка працює на звалищному газі – на полігоні «Північний», що теж на околиці Мінська. Тим самим поблизу столиці Білорусі не тільки вирішуючи питання шкідливих викидів у повітря, а й забезпечуючи господарства дешевою електроенергією.

Електростанції, що працюють на дегазації полігонів ТПВ, виробляють електроенергію, якої вистачає для забезпечення електрикою невеликого міста. Крім того, видобування газу на полігонах ТПВ збільшує терміни їх функціонування як місць захоронення побутового сміття. Робота станцій дегазації (видобуток звалищного газу) збільшує термін експлуатації полігонів принаймні на 3-4 роки. Це пов'язано з тим, що просідання накопичених відходів йде набагато інтенсивніше, ніж при наявності звалищного газу.

На пострадянському просторі накопичення сміття на переповнених полігонах вже стало політичною проблемою. А намагання влади розвантажити полігони на околицях мегаполісів, вивозячи сміття в провінцію, призводить до соціальної напруги. Населення виступає рішуче проти перетворення їх рідної землі на велике сміттєзвалище. Експерти прогнозують, що в найближчі роки майже в усіх пострадянських країнах влада просто змушена буде взятися за дегазацію й переробку сміття на полігонах ТПВ.

На перереповнених українських полігонах ТПВ ситуація не менш катастрофічна, ніж в інших пострадянських країнах. Тому Україна, яка обрала європейський вектор розвитку, повинна прикласти зусилля для того, щоб здійснити прорив у сфері сучасних технологій переробки сміття і використання звалищного газу для виробництва електроенергії. Це дозволить не тільки частково вирішити проблему екологічних наслідків від ТПВ, а й дасть певний економічний ефект щодо отримання дешевої електроенергії.

Тетяна ПАВЛЕНКО