«Екологія підприємництва» у Виставковому центрі

| Екологія
«Екологія підприємництва» у Виставковому центрі
На початку листопада в Міжнародному виставковому центрі проходила щорічна спеціалізована виставка «Екологія підприємництва».

Організатори заходу запросили ГО «Розбудова» відвідати експозицію. Цього року виставка «Екологія підприємництва» була представлена досить лаконічно. Екологія на підприємствах в Україні з кожним роком стає все менш популярним напрямком роботи. І це в той момент, як увесь цивілізований світ вкладає мільярди для покращення екологічного стану планети.

Натомість в нашій державі щороку збільшується кількість компаній, котрі займаються лише оформленням документів «під ключ». Серед них є й ті, хто за певну сумму оформлять навіть ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Судячи з кількості таких контор, вони, схоже, зараз єдині, хто добре заробляє в навколоекологічній сфері. Кажуть, що дешевше замовити ліцензію «під ключ» у таких компаній, ніж по закону оформити її самостійно.

Були представлені й підприємства, які мають діючу ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Серед них собливо хотіли б відмітити ТОВ «ЕКОЛОГІЧНІ ІНВЕСТИЦІЇ» – компанію, яка кілька років поспіль здійснює безкоштовний збір ртутних ламп та батарейок серед населення. Такі акції вкрай необхідні, адже вони дозволяють будь кому раз на рік прийти і здати небезпечні відходи, а не забруднювати ними загальний смітник. Спілкуючись з представниками «Екологічних інвестицій», ми з’ясовували вартість утилізації однієї ртутної лампи: не менше 7 грн. за одиницю. Це питання нас цікавило тому, що останнім часом часто зустрічається так званий демпінг – свідоме зниження вартості в державних закупівлях до такої, за яку фактично неможливо виконати заявлену послугу. Це і є корупція. Такий вид шахрайства найчастіше зустрічається саме в тендерах на утилізацію ртутовмістних приладів. ГО «Розбудова» контролює та відстежує такі закупівлі, проводить консультації зі спеціалістами та компетентними органами.

Інші підприємці виставки заявили себе як ті, хто надає послуги: демонструють гарні фото, обладнання та устаткування. Але зовнішній вигляд обладнання красномовно дає зрозуміти, що воно «не бачило» небезпечних відходів.

Вагомим відкриттям виставки стала нещодавно створена компанія «Національний інформаційний бюлетень оцінки впливу на довкілля», котра позиціонує себе як засіб масової інформації. Націнформбюлетень займається централізованими публікаціями заявок про наміри та про наслідки діяльності небезпечних підприємств різних категорій, в тому числі й інформації щодо проведення громадських слухань, без яких, нагадаємо, наразі неможливо отримати висновок ОВД (оцінки впливу на довкілля).

Наміри цих активістів добрі. Сподіваємося, що цей Бюлетень стане дійсно національним вісником – засобом, через який громадскість у будь-якому, навіть маленькому населенному пункті оперативно інформуватиметься про наміри щодо створення підприємств, про дати громадських слухань, про перебіг подій та стан навколишнього середовища. Бажаємо їм знайти достатньо фінансування та підтримки для великого тиражування й розголосу.

Проте загальне враження від виставки – негативне. Тому що по-справжньому екологічних напрямків роботи стає все менше, а повинно тільки збільшуватись.