Екологічний моніторинг: фіктивна утилізація ртутовмістних відходів

| Екологія
Екологічний моніторинг: фіктивна утилізація ртутовмістних відходів
Екологічна війна в Україні набирає обертів.

Задля продовження отримання незаконних прибутків підприємства, які потрапили під перевірки Мінекології, починають об’єднуватися в корупційні групи. Громадські активісти та депутати розділяються на табори підтримки. А ГО «Розбудова» відповідально заявляє: ми продовжуємо екологічний моніторинг, не підтримуючи жодної із сторін.

Як все починалося...

13 липня 2016 р. Кабінет міністрів ухвалив нові ліцензійні умови в сфері поводження з небезпечними відходами. Міністерство екології та природних ресурсів після двох місяців «роботи над помилками» почало перевірки щодо дотримання нових ліцензійних умов.

І вже 5 жовтня міністр Остап Семерак заявив: «У перші дні перевірок чотирьом із п’яти підприємств було анульовано ліцензії на поводження з небезпечними відходами». Заява прозвучала під час спільної прес-конференції міністра та голови Державної регуляторної служби Ксенії Ляпіної.

Пані Ляпіна для початку підкреслила, що сфера переробки та утилізації небезпечних відходів у сучасному світі є високотехнологічним прибутковим бізнесом.

Вона наголосила, що суб’єкт господарювання, який вважає необ’єктивними результати перевірок, має право подати скаргу до експертно-апеляційної ради, яка протягом 15 днів розгляне її за участю всіх сторін.

«Впевнена, що експертно-апеляційна рада розгляне її в короткі терміни та винесе збалансоване об’єктивне рішення, яке дозволить вести нормальну політику у сфері поводження з небезпечними відходами. Щоб в результаті створити сучасний європейський високотехнологічний ринок, що дасть інвестиції та високооплачувані робочі місця», – додала вона.

У ЗМІ ця спільна прес-конференція викликала шквал статей: «Зачем Семерак подставляет Ляпину?», «Жадность, побеждающая стыд» тощо. І тільки громадські еко-активісти були сповнені надії, що дует Ляпіна-Семерак нарешті наведуть лад у сфері поводження з небезпечними відходами.

Та не так склалося, як хотілося…

26 січня 2017 р. на засіданні експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ДРС України спостерігалась нечувана активність: вісім підприємств одночасно подали скарги на неправомірні дії Мінекології під час перевірок, що призвело до анулювання їхніх ліцензій. Але найбільшу увагу активістів ГО «Розбудова» привернуло підприємство ТОВ «СП-ЕКОНІКА» (код ЄДРПОУ 39115938), про незаконність функціонування якого «Розбудова» неодноразово звертала увагу міністерства.

ТОВ «СП-Еконіка» зареєстроване за адресою: 03035, м. Київ, вул. Льва Толстого, 63. Але фактичну адресу має в Донецькій області: 84600, м. Горлівка, вул. 60 років СРСР, 12. Ліцензія АЕ № 460731 від 17.04.2015 р. на право здійснення господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами наразі переоформлена на безстрокову. Проте місто Горлівка Донецької області з 12 квітня 2014 р. та по українською владою не контролюється.

Тобто, ліцензія АЕ №460731 на право провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами була видана Директором департаменту Федоренко Є.О. представникам так званої «Донецької народної республіки» (ДНР). Як саме видавалась ця ліцензія, можна ознайомитись за посиланням http://www.rozbudova.kiev.ua/novini/268-go-rozbudova-vikrivae-kriminalnu-skhemu-minekologiji-u-vidachi-litsenzij.

Від 17 квітня 2015 р. ГО «Розбудова» б’є на сполох. Та, на жаль, «СП-Еконіка» була ніби «під дахом». А наші заяви щодо незаконного отримання ліцензії цілком свідомо «губились» в паперовій бюрократії Мінекології.

30 жовтня 2015 р. знову гостро постало питання щодо діяльності «СП-Еконіка». ГО «Розбудова» надійшло повідомлення про зміну фактичного місця його діяльності – з Горлівки на смт Коцюбинське Київської області (вул. Пономарьова, 7). Такий собі марш-кидок з території, яка не контролюється українською владою, під саме серце столиці. Крім цього, що «СП-Еконіка» не мало спецдозволу на перетин лінії розмежування. Але нещодавно в інтернет-виданні УНН директор цього підприємства Є. Булгаков прокоментував:

По-перше, ліцензія отримана в той час, коли бойові дії були в самому розпалі. По-друге, як можливо перевезти підприємство, якщо немає дозволу на перетин лінії розмежування? Це вже питання до правоохоронних органів.

А на телеканалі «Уніан» він додав: «Була підібрана площадка в Київській області, куди було чи то перевезено нове, чи то змонтоване нове приладдя по термічній демеркуризації ртутовмістних відходів».

Це, напевно, саме та УРМ-2, яка була завезена до Горлівки з Росії в момент проведення АТО.

Адже згідно відповіді Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 40-302-16/12497 від 27.12.2016 р., інформація про документи, які дають право на виконання будівельних робіт, які підтверджують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, відсутня. Тобто, документально ніякого права монтувати установку з термічної димеркуризації ртутовмістних відходів ТОВ «СП-Еконіка» не має.

І от після всього цього у жовтні Міністерство екології нарешті здійснює перевірку ТОВ «СП-Еконіка» (ЄДРПОУ 39115938).

З акту перевірки: «Зважаючи на те, що місце провадження господарської діяльності підприємства знаходиться на непідконтрольній території України, Комісія була позбавлена можливості здійснити перевірку відповідності заявленої матеріально-технічної бази, проте «СП-Еконіка» було вказано адресу майданчика, на якому планується розширення госпдіяльності, у зв’язку з чим Комісією було здійснено виїзд за даною адресою та встановлено наступне.

На території промислового майданчика було виявлено установку для демеркуризації люмінесцентних ламп, яка не була заявлена у відомості про наявність матеріально-технічної бази (здійснювати роботи на якій підприємство не має права згідно діючої ліцензії), що додавалась до заяви про видачу ліцензії, та велику кількість люмінесцентних ламп (підтверджено фотоматеріалами), що зберігаються з порушенням вимог екологічної безпеки, на який також не отримано ліцензії на поводження з небезпечними відходами, та необхідних дозвільних документів.

Відповідно до статті 20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» Комісією було виявлено провадження «СП-Еконіка» виду господарської діяльності – поводження з небезпечними відходами, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії.

Статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено накладення штрафу за провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії – від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь виробництва, сировини та грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення».

Відповідно, наказом № 393 ліцензію було анульовано.

ГО «Розбудова» підтримує даний акт, адже провадження госпдіяльності з небезпечними відходами повинно здійснюватись виключно в межах місць згідно з отриманою ліцензією та виключно з використанням засобів їх провадження, що зазначені у відомостях про них, які подані органу ліцензування.

Від 17 квітня 2015 р. (дати отримання ліцензії) «СП-Еконіка» встигло укласти договори щонайменше з 10 підприємствами на суму близько 1 млн. грн. Проте доля цих відходів невідома, адже перевезти їх до Горлівки неможливо, а в Коцюбинському, за словами директора, діяльність не ведеться.

...і як закінчилося

Однак не дивлячись на очевидні факти, вказані в акті перевірки, ТОВ «СП-Еконіка» подає скаргу до експертно-апеляційної ради з питань ліцензування при ДРС України.

І тут стається диво! Через корупційну схему і за сприяння одного народного депутата разом із псевдоекоактивістом експертно-апеляційна рада на чолі з Ксенією Ляпіною раптом зобов’язує Міністерство екології скасувати наказ № 393 в частині анулювання ліцензії.

В підсумку маємо наступне: підприємство «СП-Еконіка» активно працює на території України, про що свідчать численні «перемоги» в державних закупівлях, при цьому порушує закон України про безліцензійну діяльність, на паперах «звозить» все до окупованого терористами міста Горлівки – без наявного дозволу на перетин лінії розмежування, а Державна регуляторна служба України на чолі з такою собі «принциповою» Ляпіною заплющує очі на ці свавілля та злочини. Мабуть, не задарма. Чи не так, пані Ляпіна?

Така безкарність та вседозволеність державних установ може призвести до екологічних катастроф. Сподіваємось, з цим почнуть розбиратися Антикорупційний комітет, Служба безпеки України та Національна поліція в межах своїх повноважень.

Але... Чи не час робити висновки і Кабінету міністрів щодо призначення на відповідальні посади осіб, які нахабно ігнорують закони України і всіляко сприяють корупції, перетворюючи ввірені їм державні установи у власний прибутковий бізнес?

Прес-служба ГО «Розбудова»