Екологічна ініціатива: брудна бомба повільної дії

| Екологія
Екологічна ініціатива: брудна бомба повільної дії
26 вересня активісти ГО «Розбудова» взяли участь у семінарі «Як громадськості впливати на зміну поведінки щодо поводження з відходами в Україні?».

На семінар нас запросили МБФ «Екологія Право Людина» та ГО «Екоініціативи», вони були й ініціаторами даного заходу. Одразу хочемо подякувати організаторам за запрошення. Семінар був проведений на високому рівні, з’їхалися активісти майже з усіх куточків країни, які мали змогу донести свою проблематику, адже в кожному регіоні своя специфіка. Річ загалом йшла про стан справ з твердими побутовими відходами (ТПВ) в Україні. Семінар проходив у Львові, що є символічним, адже всі ми пам’ятаємо ту страшну пожежу на полігоні ТПВ, що забрала кілька людських життів.

Дводенний семінар виявив, що стан навколо ТПВ в Україні катастрофічний і має тенденції до зростання. Зумовлено це тим, що більшість полігонів ТПВ в Україні переповненні.Вже зараз можна стверджувати, що такі тенденції призведуть до сміттєвого колапсу, адже в середньому одна доросла людина за день виробляє 1-1,5 кг відходів, тобто якщо підрахувати кількість населення, наприклад, Києва станом на 1 жовтня 2016 року, що складало 2908088 чоловік, то маємо 4362132 кг відходів в день, а за тиждень – понад 30 тис. тон! Не залишилося, напевно, жодної області в країні, де б не чули про мігруюче львівське сміття, воно повсюди. Нещодавно в селі Ходаки Коростенського району Житомирської області був виявлений майданчик, наповнений все тим же львівським сміттям, і, як завжди, залишений ними напризволяще.

Ані міський голова, ані районна адміністрація ніби й не в курсі. Проте населення села не погодилося миритися зі свавіллям. Вже через деякий час було перекрито трасу міжнародного значення Київ-Ковель, селяни залучили всеукраїнські телеканали та інші ЗМІ, проблема набула розголосу. Очільникам району довелося її вирішувати. 20 жовтня (за даними, які ми отримуємо з села Ходаки) вантажівки вже почали вивозити сміття. Постає питання: куди вивозять та за які кошти? Невже знову за збагачення підприємців-шахраїв заплатить громада з місцевого бюджету? ГО «Розбудова» тримає на контролі ситуацію та інформуватиме про перебіг подій.

І це лише побутові відходи. А якщо порахувати, скільки небезпечних відходів потрапляє до контейнерів з побутовими відходами, то, напевно, можна жахнутися. Однак зробити це неможливо, адже тіньові схеми, де розпорядники та утворювачі небезпечних відходів скидають свої накопичення на полігони, так і залишаються в тіні, лише в деяких випадках вдається викрити таких горе-підприємців. Як, наприклад, це було з підприємством ТОВ «Укрекогруп», де на полігоні ТПВ вирішили знищити ампутовані людські кінцівки. Окрім кінцівок, на полігони потрапляє весь спектр небезпечних відходів. Безглуздо стверджувати, що основною проблемою горіння полігонів є метан; можливо, він і служить чинником пожежі, але основою горіння є все ті ж небезпечні відходи, у тому числі промаслене ганчір’я та різні шлами.

Ми неодноразово у своїх публікаціях згадували про так звані «каруселі відходів». Дієвий метод розкрадання бюджетних коштів, і функціонує достатньо просто: підприємець винаймає складське приміщення або навіть відкритий майданчик, перемагає в державних закупівлях (нерідко замовником виступає державна установа), звозить відходи до складу, потім зникає, через деякий час відходи знаходять місцеві мешканці, піднімають тривогу, місцева влада знову виділяє кошти (під гаслом боротьби з екологічним лихом), знову провадиться державна закупівля… і так по колу. Якщо раніше такі схеми працювали у сфері поводження з небезпечними відходами, то тепер і з ТПВ.

ГО «Розбудова» наразі проводить консультації з вченими щодо поводження з ТПВ в Україні. Більшість з них стверджують, що альтернативи роздільному збору немає, і це на даний час найдієвіший спосіб вирішення проблеми.

В містах України вже досить давно стоять контейнери для роздільного збору побутових відходів, культура населення щодо утилізації власного сміття поступово зростає. А ГО «Розбудова» бере на себе контролюючу функцію, будемо унеможливлювати потрапляння до контейнерів небезпечних відходів, та слідкувати за тим, щоб відсортовані матеріали не потрапляли до одного й того ж сміттєвоза.

Прес-служба ГО «Розбудова»