Друга Конференція сторін Мінаматської конвенції щодо ртуті

| Екологія
Друга Конференція сторін Мінаматської конвенції щодо ртуті
Як член IPEN в Україні, Громадська організація «Розбудова» разом з усім світом слідкує за перебігом Другої Конференції сторін Мінаматської конвенції щодо ртуті (КС-2). Конференція розпочалась 22 листопада в Женеві. Напередодні очільники IPEN представляли своїм членам позиції та ключові питання Конференції.

Позицію IPEN по біомоніторингу вмісту ртуті в рибі й організмі людини підтримала Всесвітня організація охорони здоров'я. Нагадаємо, що IPEN вважає цей біомоніторинг ртуті пріоритетним, він фінансується сторонами Конвенції для контролю поточних рівнів забруднення ртуттю в усьому світі. Чим раніше буде встановлений базовий варіант за цим біомоніторингом, тим точніше можна буде визначити, чи ефективні дії Конвенції і чи знижується глобальний рівень ртуті. Якщо це не так, то знадобляться більш термінові дії.

Група експертів з оцінки ефективності працювала в міжсесійний період і підготувала звіт для КС-2. Вона рекомендує більш широкий моніторинг на основі загальноприйнятої методології, проте деякі сторони вважають, що доцільніше витрачати кошти на заходи щодо скорочення забруднення ртуттю, ніж на моніторинг. Обидва інструменти необхідні, й IPEN прагне забезпечити доступність фінансування для біомоніторингу, особливо в країнах, що розвиваються, де дані дуже обмежені. IPEN також має перевірену бюджетну методологію відбору проб людського волосся для визначення вмісту ртуті, яка доступна країнам, що розвиваються.

Рік тому ГО «Розбудова» опублікувала результати моніторингу в Україні. Місто Шостка Сумської області стоїть на одній сходинці з Албанією, Чилі, Казахстаном і Непалом, де середній рівень вмісту ртуті у жінок перевищує 0,58 мг/кг, що спричинено проживанням неподалік від забруднених ділянок зі змішаною промисловістю з наявністю, наприклад, цементної печі, спалюванням відходів, целюлозно-паперовим виробництвом, які спричиняють значні викиди ртуті в місцеве довкілля, забруднення водних шляхів і продуктів харчування.

Громадська організація «Розбудова» стежить за перебігом подій у Женеві та інформуватиме про них громадськість.