Циркулярна економіка загальмовує темпи

| Екологія
Циркулярна економіка загальмовує темпи

Так вважають Європейські неурядові організації, на думку яких перспективи циркулярної економіки звужені через пандемію. Вони стурбовані гальмуванням у досягненнях урядами щодо своїх амбітних цілей.

У 2018 році уряди Європейського Союзу підписали історичну угоду, яка містить амбітні заходи щодо:

  • спрощення збору і сортування різних матеріалів для повторного використання і переробки;
  • перетворення цієї системи в обов'язкову;
  • зменшення кількості харчових відходів;
  • впровадження фінансових стимулів для заохочення повторного використання і переробки упаковки;
  • заборони спалювання та захоронення відходів, зібраних для переробки або повторного використання;
  • встановлення більш високих цілей переробки і повторного використання товарів;
  • зобов'яання виробників платити більше за збір і переробку використаної упаковки;
  • встановлення більш точної методології оцінки ступенів переробки.

Заклопотаність авторів доповіді, підготовленої EEB, ClientEarth та Ecoteca, призвела до того, що два роки по тому більшість країн ЄС (принаймні 16 з 27) пропустили липневий крайній термін впровадження запланованих заходів до національного законодавства, і серед цих країн такі велетні економіки як Німеччина, Фінляндія, Іспанія, Швеція і Польща. Затримки, як вважають експерти, частково пов'язані з пандемією.

«Нездатність просунутися в реалізації цих законів найбільше шкодить людям, муніципалітетам і малому бізнесу. Через пандемію місцева влада зазнає труднощів у зборі вторинної сировини, що підриває систему переробки і вимагає додаткових грошей платників податків», – зазначається у звіті. Згідно зі звітом, опублікованим консультантами Materials Economics, «зусилля щодо скорочення вдвічі харчових відходів, включаючи поліпшення системи сортування та збору сміття, можуть заощадити європейським домогосподарствам приблизно 600 євро на рік до 2030 року».

Безумовно, в Європі спостерігається деякий обнадійливий прогрес, особливо на місцевому рівні. Але в цілому, як вважають автори доповіді, зусилля по скороченню відходів і поліпшенню управління ресурсами в ЄС все ще занадто слабкі. Гострота проблеми пов'язана з тим, що в даний час ЄС споживає природних ресурсів непропорційно більше свого розміру – майже так само, як якщо б у нас було три планети для підтримки нашого надто надмірного споживання. У 2017 році тільки 30% побутових відходів у ЄС було перероблено на вторсировину, 17% перероблено у компост, 28% спалено і 24% поховано на звалищах.

Згідно зі звітом Materials Economics, більш циркулярна економіка могла б знизити витрати і приносити додатково понад 500 мільярдів євро щорічно до 2030 року. В контексті середнього домогосподарства в ЄС економія енергії та ресурсів щороку складала б 2400 євро на кожну сім'ю.

Тим часом, згідно з даними звіту, пандемія загострила проблеми. Падіння цін на сировину і зниження попиту на перероблені матеріали, включаючи пластик і текстиль, вже торкнулися галузі переробки та ремонту, при цьому багато місцевих підприємств ризикують збанкрутіти без фінансової підтримки і цільових інвестицій.

Уряди мають представити докладні національні плани, від яких буде залежати рішення про видачу грантів, позик та інвестицій. Принаймні 37% передбачених на це грошей повинні бути спрямовані на проєкти, які допоможуть захистити навколишнє середовище відповідно до європейського зеленого курсу.

ГО "Розбудова"