Чисте повітря – запорука здоров’я людей

| Екологія
Чисте повітря – запорука здоров’я людей

Чим далі, тим більш забрудненим стає атмосферне повітря великих міст України, і перш за все міста Києва.

Вміст оксиду вуглецю у столиці (при середньодобовій граничній допустимій концентрації 5,0 мг/м3 повітря) досягає 1,0 – це є одним із найбільших значень в Україні.

Громадськість давно вже стурбована погіршенням стану повітря в столиці і інших великих містах України. Тому ГО «Розбудова» ретельно стежить за фактом перевищення викидів і готує в декількох містах перевірку забруднення повітря? за допомогою залучення іноземних лабораторій.

Те що повітря в Києві забруднене особливо відчувається тоді коли стоїть безвітряна погода. Над містом в такі дні все частіше утворюється смог. І якщо раніше забруднення в український столиці давала переважно промисловість, то на сьогоднішній день головний забруднювач – це транспорт.

Кількість легкових авто на вулицях Києва стрімко зростає. Утворюються чисельні затори, в яких автомобілі даремно спалюють пальне. В результаті в деяких місцях концентрація шкідливих речовин у повітрі вже перевищує норму. І це дуже негативно впливає на здоров’я людей.

Якщо раніше в центрі української столиці було жити і працювати комфортно майже всюди, то зараз в деяких місцях, що розташовані на перетині магістралей, концентрація шкідливих речовин вже вкрай небезпечна для людини. Дихати таким повітрям – це абсолютно гарантоване ураження та стрес для мешканців і тих, хто працює поблизу таких місць.

При цьому в усьому світі держава і її муніципальні органи роблять все для того, щоб зменшити викиди шкідливих речовин у повітря від автотранспорту. Встановлюються, по-перше, суворі законодавчі норми щодо граничного рівня викидів з легкових авто. По-друге, стимулюється перехід автомобілістів на гібридні авто або електромобілі. По-третє, робиться все для того, щоб було менше транспортних заторів. По-четверте, обмежується рух автотранспорту в центрі і надається перевага пішохідним та велосипедним зонам.

Але тільки не в столиці України – Києві. Українська столиця значно поступається передовим європейським країнам.

На другому місці за рівнем забрудненості повітря – підприємства теплокомуненерго. Взагалі в Україні серед промислових об'єктів основними забруднювачами атмосферного повітря є підприємства теплоенергетики (близько 29% усіх шкідливих викидів в атмосферу). А київські ТЕЦ і котельні взагалі мають застаріле обладнання і вимушені використовувати разом з газом ще й вугілля, яке дає значно більший рівень забруднення атмосфери. Відіграє свою роль у забрудненні навколишнього середовища і сміттєспалювальний завод «Енергія», який використовує досить застаріле обладнання і недостатньо очищає викиди. Але ще більшої шкоди повітрю завдають сміттєзвалища. Тому утилізація сміття є дуже важливою проблемою, вирішення якої дозволить зменшити шкідливі викиди в атмосферу.

Значну частину шкідливих викидів у столиці продовжує давати промисловість. І це – незважаючи на те, що більшість підприємств у межах Києва припинили свою роботу або вже винесли свою виробничі потужності в інші регіони. За підприємствами-забруднювачами повітря у Києві та в його околицях повинен відбуватися суворий нагляд з боку Мінекоенерго і громадськості.

 

 

 

Тетяна СОКОЛОВСЬКА