Чи шкідливий перероблений поліетилен?

| Екологія
Чи шкідливий перероблений поліетилен?
Разом з IPEN та міжнародною лабораторією розпочинаємо новий глобальний проект: перевіримо рівень забруднення переробленого поліетилену в Україні.

Виробництво пластмас включає багато сполук, які додають, аби надати матеріалу властивостей довговічності та гнучкості. Ці добавки включають не тільки різні хімічні речовини, а й стійкі органічні забруднювачі (СОЗ), які руйнують ендокринну систему, завдають незворотної шкоди репродуктивному здоров’ю, погіршують нейророзвиток та невблаганно знищують імунітет. В багатьох випадках ці речовини накопичуються й роками зберігаються в навколишньому середовищі.

Після використання пластик потрапляє на полігони побутових відходів, з них лише 30% сортується для нового «переробленого пластику». Останні роки небайдужі організації пропагують долучитися до роздільного збору таких відходів, тому з кожним днем відсоток використаного пластику, що потрапляє на переробку, стрімко зростає. Таку тенденцію можна було б рахувати й втішною, проте не слід забувати, що незважаючи на походження такого пластику – будь то з домашнього роздільного збирання, чи сортування на сміттєсортувальних станціях – пластик, врешті, потрапляє на переробку, де виробляється гранула – сировина для нових виробів. Втім і в такому вигляді він продовжує утримувати в собі СОЗ-сполуки.

Промислове виробництво з перероблених пластикових гранул стає дедалі популярнішим видом бізнесу, це відбувається як у великих, так і в малих обсягах, існують навіть пристрої для домашньої переробки пластику. Здебільшого це рекламується як простий спосіб переробки та виготовлення нових пластмасових виробів.

Такі вироби використовуються повторно не лише для промисловості, а й у побуті. Проте, як правило, жодна з практик такої переробки не передбачає контроль наявності в пластику хімічних СОЗ-сполук, а тому ми й надалі залишаємося незастрахованими від можливого негативного впливу, що в результаті може призвести до стрімкого зростання численних захворювань (в тому числі і раком) не тільки в Україні, а й в усьому світі.

Random-методом буде обрано підприємство, що шляхом переробки випускає перероблену гранулу, яка в подальшому використовується для нових виробів. Зразки такої гранули будуть спрямовані до Чехії, де в лабораторії IPEN виявлятимуться всі хімічні речовини, що потрапляють в побут і є нічим іншим як прихованою загрозою для життя.

ГО Розбудова