Брудні схеми з утілізацією

| Екологія
Брудні схеми з утілізацією
Вересень 2019 року опубліковане оголошення про проведення закупівлі UA-2019-09-09-001872-b з досить непримітним замовленням: «Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами».

 

Замовником виступає Департамент екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації. За непримітною темою замовлення прихований досить відомий алгоритм відкату, навколо якого ще з 2010 року точаться суперечки.

Мова йде про непридатні ХЗЗР (хімічні засоби захисту рослин) та забруднену тару з-під них. На відміну від непримітної назви, в описі процедури вказано, що закупівля проводиться на послуги зі збору, перевезення, зберігання непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, які зберігаються на території Херсонської області, з їх подальшим транскордонним перевезенням та утилізацією або видаленням обсягом 110 тонн.

26 вересня 2019 року відбувся аукціон щодо цього замовлення. Після його розкриття стають відомі учасники:

-Ізраїльська фірма S.I. Grоup Сonsort Ltd.

-ТОВ «Еко-Нова».

Аукціон закінчується з наступними ціновими пропозиціями. S.I. Grоup Сonsort Ltd. як активний учасник аукціону знизили вартість послуги та завершили аукціон з ціною 6 528 000 грн. ТОВ «Еко-Нова» не взяло участі в аукціоні та залишились з тією ж пропозицією, яку надало при подачі документів: 6 600 000 грн. Експертів ГО «Розбудова» зацікавив факт відсутності у відкритих джерелах інформації Протоколу відхилення пропозиції ТОВ «Еко-Нова», яка, незважаючи на тривалі баталії, залишається єдиним підприємством в Україні, яке має потужності для утилізації подібних відходів. Натомість, на Prozorro розміщено лише акцепт пропозиції фірма S.I. Grоup Сonsort Ltd. Її й оголошують переможцем.

S.I. Grоup Сonsort Ltd на чолі з громадянином Ізраїлю Авіссаром Йєхіамом (Avissar Yehiam) за довіреностями представляє громадянин Туркменістану Олексій Шукуров і громадянин Ізраїлю Ілля Марчевський. Контактною особою вказана Тетяна Сарнавська.

Нагадаємо, у 2011-2013 роках (за часів міністра екології Миколи Злочевського і президента Віктора Януковича) розгорівся скандал, коли Мінекології та Івано-Франківська ОДА замовили «С.І. Груп Консорт ЛТД» експорт для відходів гексахлорбензолу (ГХБ) із полігону під Калушем для утилізації на заводах Великобританії та Польщі на 871,85 млн грн. Фірма наймала субпідрядниками ТОВ «Сі Буд Сістем» Іллі Марчевського, ТОВ «АВС-Транс», у якому володіла половиною статутного капіталу, і «Tradebe Fawley Ltd» (Великобританія). Проте, за даними ЗМІ, замість небезпечних відходів ГХБ вивозилися українські чорноземи, вартість робіт при цьому складала $4 тис/т. А полігон під Калушем так і не було очищено.

Цього разу у вищезгаданому тендері з непридатними ХЗЗР S.I. Grоup Сonsort Ltd. змінює субпідрядну організацію. Замість ТОВ «Сі Буд Сістем» Іллі Марчевського вже фігурує ТОВ «Сігмас Єколоджі», яка належить все тому ж І. Марчевському. Тобто ситуація фактично нічим не відрізняється від подій 2011-2013 років. ГО «Розбудова» неодноразово проводила перевірки ТОВ «Сігмас Єколоджі», яка має всі ознаки фіктивності.

Виходить, що громадянин Ізраілю І. Марчевський, який є довіреним представником S.I. Grоup Сonsort Ltd (а за неофіційними даними і її власником), укладає договір з фірмою ТОВ «Сігмас Єколоджі» громадянина Ізраїлю І. Марчевського, фіктивною за всіма ознаками, в якій, знову ж таки, громадянин Ізраілю І. Марчевський сам і є засновником, та вказує фактичні витрати на цю фірму у розмірі 770 000 тис. грн.

ГО «Розбудова» продовжує стежити за перебігом подій та має намір перевірити реальність такої «утилізації» на заявленому підприємстві у Франції.

ГО "Розбудова"