Батарейки зобов’яжуть переробляти

| Екологія
Батарейки зобов’яжуть переробляти

Актуальність утилізації батарейок нарешті усвідомили законодавці. Розроблено й подано до Верховної Ради законопроект «Про батареї і акумулятори», який створює екосистему їх утилізації.

Закон зобов’яже імпортерів батарейок та акумуляторів виділяти кошти на їх утилізацію. Законопроект передбачає, що з 2021 року будь-яка компанія, яка виробляє і/або ввозить в Україну батарейки і акумулятори, в тому числі ті, які входять до складу обладнання (наприклад, смартфонів, ноутбуків) і транспортних засобів, буде зобов'язана за свої гроші організовувати їх збір і переробку в разі їх непридатності.

Законопроект пропонує бізнесу займатися утилізацією. Це можуть бути юридичні особи зі статусом неприбуткової організації (НПО). Компанії зможуть займатися утилізацією батарейок самі, створивши своє окрему НПО, або колективно – ставши членом такої організації і сплативши до неї внесок.

В Україні вже є всі умови для створення сучасних потужностей щодо переробки й утилізації батарейок та акумуляторів. ГО «Розбудова» веде активні дослідження щодо екологічно безпечного способу переробки батарейок і має бажання створити єдине підприємство в Україні, яке буде переробляти батарейки й рятувати навколишнє середовище і здоров’я громадян України.

Тому прийняття закону про «Про батареї і акумулятори», який регулюватиме їх утилізацію, переробку та джерела їх фінансування, дуже актуальне. І хоча експерти стверджують, що це може призвести до подорожчання батарейок і техніки, Україна має йти європейським шляхом утилізації цих небезпечних для навколишнього середовища і здоров’я людей елементів живлення.

У Європі є всі умови для створення потужностей з переробки використаних батарейок та заходів щодо їх збору і зберігання.

В Німеччини, наприклад, на сьогодні збирають і перероблять понад 90% використаних батарейок. Не в останню чергу це відбувається тому, що ті, хто просто так вкидають батарейки до звичайних сміттєвих контейнерів, платять великі штрафи – понад 300 євро. «Таємно» викинути батарейку важко, навіть якщо ніхто не бачить, адже в усіх великих містах поблизу контейнерів є відеокамери і можна легко відслідкувати, що і де було вкинуте не так. Тому громадяни несуть батарейки до спеціальних контейнерів або до пунктів збору.

Свідомість населення і можливості контролю в Україні значно менші, ніж у Німеччині, але за чистоту навколишнього середовища і за цивілізовану утилізацію небезпечних речей треба починати боротися вже сьогодні. Якщо новий закон вступить в силу, то на кошти, які будуть платити імпортери батарейок, а також на кошти від штрафів можна буде створити потужності з переробки використаних батарейок і акумуляторів.

Це в перспективі може бути навіть вигідно. Адже при переробці такої сировини можна отримати багато цінних речей, які можуть бути використанні у виробництві повторно. Крім того, населення буде привчатися до відповідального поводження зі сміттям і відходами.

Тетяна СОКОЛОВСЬКА