100-й ювілей театру імені Івана Франка

| Культура
100-й ювілей театру імені Івана Франка

У 2020 році Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка відзначає своє сторіччя.

День народження театру — 28 січня 1920 року, коли під керівництвом Гната Юри відбулася перша вистава молодого театрального колективу. То був спектакль «Гріх» за Володимиром Винниченком.

За 100 років Україна пережила дуже багато різних, у тому числі й трагічних та драматичних подій: колективізація і Голодомор, Друга Світова війна і післявоєнна відбудова країни, досягнення незалежності й розбудова держави, vайдан і боротьба з сепаратизмом та агресією... Ці віхи новітньої історії України знаходять відображення у творчості театру імені Івана Франка.

Символічно, що як і 100 років тому, сьогодні в Україні такі ж непрості часи. Як і тоді в Україні відбувалися військові дії та мала місце складна політична ситуація, так і сьогодні країна котиться по тому ж самому колу непередбачуваностей.

Колектив театру мав плани масштабно відзначити цю дату й провести весною міжнародний театральний фестиваль. Але карантин і пов’язані з ним обмеження внесли суттєві корективі до творчих планів театру імені Івана Франка.

Наприкінці серпня творчий колектив театру імені Івана Франка з ювілеєм особисто привітав голова держави. Володимир Зеленський виступив зі сцени Національного театру й зачитав гумористичну моноп'єсу «в одну дію без антракту». А розваживши, вручив державні нагороди культурним діячам. Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня отримав Олександр Задніпровський, орден князя Ярослава Мудрого V ступеня — Анатолій Хостікоєв, орден «За заслуги» ІІ ступеня — Остап Ступка. Ордени «За заслуги» ІІІ ступеня отримали артисти Василь Баша, Андрій Романія та Олег Стальчук. Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня нагороджено артистку Ларису Руснак.

Народним артистом України став Володимир Ніколаєнко. Звання заслужених артистів отримали: Вікторія Васалатій, Іван Залуський, Ірина Мельник.

Для Володимира Зелінського як людини творчої зрозумілим є те, як актори театру намагаються донести до глядача сучасні проблеми й те «розумне, добре, вічне», що є у творах українських та закордонних драматургів. Театрі Івана Франка навіть в сьогоднішні непрості часи продовжує залишатися осередком високого мистецтва та взірцем для інших українських театральних колективів.

Попри непросту ситуацію в Україні, мистецтво не занепадає, а стає ще більш високим, відповідаючи на виклики часу. Тому є надія, що й надалі театр імені Івана Франка буде розвиватися й тішити глядачів новими виставами.

Свій сотий сезон «франківці» завершують 6 вересня, а вже 15 вересня — початок 101-го сезону.

Тетяна ПАВЛЕНКО